Takom 16M 30,5 cm nehézmozsár, 1/35

Mi van a csábító dobozgrafika mögött? Mutasd be legújabb szerzeményed!
Freddy

Takom 16M 30,5 cm nehézmozsár, 1/35

Hozzászólás Szerző: Freddy » 2015.02.28. 01:47

Régi álmomat teljesíti be ez a makett, mindig is szerettem volna egy harmincésfelest 1/35-ben, úgyhogy izgatottan téptem fel a dobozt, ha meg feltéptem, már le is fényképeztem. Az eredeti, Przemyslt védő és a belga erődöket is szétlövő 11M-nek ez már a továbbfejlesztett változata (strapabíróbb az állványzata, és telepített helyzetben is 360 fokban körbeforgatható, és egy kicsivel messzebbre lő), de ne legyünk telhetetlenek, gondolom, csak ezt a verziót tudták a Wehrmachthoz kötni, ami pedig a piacképesség alapfeltétele még ma is, úgy látszik.
 A nem túl nagy dobozban egy jól követhető, igényes kivitelű összeállítási rajz van, egy két oldalas, színes festési utasítás, külön bezacskózva három sárga öntőkeret, meg két kis fekete gumi basz (amiket nem fényképeztem le), ezek a csövet emelő tengely kulturált forgatást lehetővé tevő csapágyaiként szolgálnak.
 Az alkatrészek szépek, és nincs sok belőlük, a Takomnál megszokott figurát nem adnak (vettem két másik magyar vonatkozású Takom makettet is, a KrAZ 260-ashoz sincs figura, a Transporterhez viszont van), extraként két különböző méretű lövedék jár (ezekhez a mozsarakhoz kétféle is volt, a nagyobb értelemszerűen kisebb távolságra ment; lehetett választani), egy lövedékszállító kiskocsi és egy valamilyen láda.
 Matrica nincs, festési variációból viszont három is van. A doboztetőn hirdetett, Szevasztoplot lövő szürke német, egy sárga Zweibrückenből, 1945 áprilisából, a harmadik pedig egy zöld, a Magyar Királyi Honvédség 101. nehéztüzérosztályából, 1943-ból. A jelzések nélküli zöld első világháborúhoz is simán jó, így két legyet ütök a makettel egy csapásra, a mellé állított figurától függően lehet bármelyik korszak. 2. vh-ból csak 11M-ről ismerek képet, az mondjuk háromszínű, az első világháborúban egyszínűek voltak a fényképek alapján, minden valószínűség szerint zöldek. Jelzések ezeken a nehéz lövegeken akkoriban nem voltak, legfeljebb a  legénység festett rájuk valami női nevet. Két képen is láttam ilyet, igaz, egyik se pont ez a változat. Fura, hogy a cső helyett mindkettőn a csőfaron, a 305mm-es lőszert befogadó óriási lyuk fölött látható a felirat, hogy ennek valami praktikus oka volt, vagy csak pajzán humor (az embereket akkoriban se kellett ám félteni :P  ) nem tudom.

Kép
Kép
Kép
Kép
Kép

i.csab

RE: Takom 16M 30,5 cm nehézmozsár, 1/35

Hozzászólás Szerző: i.csab » 2015.02.28. 09:00

Freddy!

Köszi a bemutatót. Meglepődve látom hogy nem sok alkatrészből áll. Ha lenne hozzá szállítójármű, én is megvenném.

Mikor építed?

Vadász
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Vadász » 2015.02.28. 09:05

i.csab írta: Freddy!

Köszi a bemutatót. Meglepődve látom hogy nem sok alkatrészből áll. Ha lenne hozzá szállítójármű, én is megvenném.

Mikor építed?
Mivel vontatták?
Kép

Freddy

Hozzászólás Szerző: Freddy » 2015.02.28. 11:28

Vadász írta:
i.csab írta: Freddy!

Mikor építed?
Mivel vontatták?
Hú, ez is egy érdekes téma! Három részre szerelték szét (cső, állvány, talapzat, utóbbi nélkül is lehetett lőni bizonyos megszorításokkal, de alapvetően az ágyúhoz tartozott), és ezeket egy-egy utánfutóra pakolták fel. Az utánfutók elé aztán Austro-Daimler, illetve Skoda-Daimler nehézvontatók különböző típusait fogták. A nehézvontatók gyártásában/használatában a Monarchia élen járt, a harmicésfeles ezzel a megoldással hihetetlenül innovatív konstrukció volt, a kortársakat nem csak iszonyatos tűzereje nyűgözte le, de az is, ahogy ez a hatalmas ágyú csak úgy suhan ide-oda. Más hadseregek az ekkora ágyúikat csak vasúton tudták mozgatni. Ráadásul a vontatókat ellátták csörlővel is, ez személyesen a hadsereg automobilizációjával foglalkozó k. u. k. szervezetet vezető Wolf tüzérszázados találmánya volt, és segítségével olyan helyekre is fel tudtak kapaszkodni, amik lovasfogattal járhatatlannak bizonyultak. Ez főleg az olasz fronton jött jól.
 Mellékelve kép, a fényképek tanúsága szerint azért legtöbbször nem csináltak ilyen szárazföldi vonatot, mindegyik utánfutót külön jármű vontatta.

A második vh idején szerintem Pavesiket használtak.
Mikor építed?
Már legszívesebben tegnap este nekiálltam volna, de más program volt, nem voltam itthon, hajnali háromkor félholtan hazaesve csak a csomag széjjelszaggatására volt erőm :)  Szerintem ma még belekezdek.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Freddy 2015.02.28. 11:33-kor.

Vadász
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Vadász » 2015.02.28. 19:15

Sajnos a képet nem látom.

Viszont a Pavesi elérhető, vagy rövidesen elérhető lesz a Pluszmodeltől
Kép

Freddy

Hozzászólás Szerző: Freddy » 2015.02.28. 23:32

Vadász írta: Sajnos a képet nem látom.

Viszont a Pavesi elérhető, vagy rövidesen elérhető lesz a Pluszmodeltől
Az jó lesz, gondolom, egy vagyonba fog kerülni :)

A képhez akkor link:
http://fc05.deviantart.net/fs71/f/2011/ ... 39vokm.jpg

somogyi lászló

Hozzászólás Szerző: somogyi lászló » 2015.03.05. 03:42

Van valakinek képe a M17 - röl MKH.alakalmazásban .
Nekem csak az M11 röl van foltos és egyszinű változalban is.
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!

Freddy

Hozzászólás Szerző: Freddy » 2015.03.05. 04:09

somogyi lászló írta: Van valakinek képe a M17 - röl MKH.alakalmazásban .
Nekem csak az M11 röl van foltos és egyszinű változalban is.
 Egyszínű M11? Hol van ilyen kép?

A ,,valakinek képe a M17 - röl MKH.alakalmazásban" kérdés az 30.5cm M16-ra vonatkozik, és az 1919 utáni MKH-ra? (M17 néven 8cm-es löveg volt, meg gondolom, még csomó más dolog is, első vh alatt pedig szerintem ezek nagyrészt a közös hadseregnél voltak, nem a Honvédségnél) Legjobb tudomásom szerint nincs ilyen kép, a zöld csak egy ,,jobbhíján" tipp azon az alapon, hogy vsz az 1. vh-ban is ilyenek voltak, és a 2. vh-ban is voltak egyszínű zöld magyar járművek.

Válasz küldése

Vissza: “Dobozbontás – Harcjárművek”