Huns on Wheels

Friss és régebbi szaktörténeti- esetleg tutorial könyvek bemutatása

Moderator: Rumcajsz

Számvéber Norbert

RE: Huns on Wheels

Post by Számvéber Norbert »

Attól magyar, hogy magyarok vannak körülötte?

Freddy

Post by Freddy »

Számvéber Norbert wrote: Attól magyar, hogy magyarok vannak körülötte?
Nem csak körülötte, rajta is, meg van rajta egy fehér kereszt is. ...ami igaz, hogy egy átfestett német keresztnek tűnik, de miért csináltak volna olyat a németek, vagy bárki, hacsak nem az volt a cél , hogy hasonlítson a magyarra? Úgy tudom, Lengyelországban alkalmaztak utoljára teli keresztet. 
Én a kép alapján simán elfogadom magyarnak, más kérdés, hogy ez természetesen még nem kőbe vésett bizonyíték semmire, túl azon, hogy nem ez lenne a propagandacélú fényképretusálás első esete, egy fényképből nem derül ki, hogy át/el/kölcsönadott, illetve milyen műszaki állapotú járműről van szó.

A könyv amúgy nem ebből a fényképből indul ki:
-írják, hogy az 1. páncéloshadosztályt tervezték Pz II-kkel felszerelni, de ez terv maradt, ez Bonhardt-Sárhidai-Winklernél is így van
-írják, hogy pár darabot a fronton kiképzésre átadtak, ezt BSW kiegészíti azzal, hogy ez csak levéltári forrásokkal meg nem erősített visszaemlékezések szerint van így
-és írják, hogy úgy tűnik, 44-ben a 3/II-es harckocsizászlóaljnál volt két darab (BSW-ben: állítólag 1-2)

romsitsa

Post by romsitsa »

Ezt még anno én raktam fel valahova. Ha volt 1942-ben Pz II a fronton, akkor ez lehetne az egyik, de nem biztos persze.
Az utóbbi években azért elég sok minden előkerült, ami nem létezett, de mégis volt vagy nem pont úgy volt, ahogy a visszaemlékezésekben szerepel.

Üdv

Á
Last edited by romsitsa on 2015.09.12. 20:46, edited 1 time in total.

Számvéber Norbert

Post by Számvéber Norbert »

Freddy wrote:
Emerick wrote: Nem tudunk sem Panzerjger 35(f)-ről, sem Panzer II-ről (meg még néhány típusról) a Magyar Királyi Honvédség állományában. Jónéhány legenda van a könyvben, ami csak a helyet foglalja olyan eszközöktől, melyekről érdemes lett volna bővebben írni.

I.
Hát, ez eléggé PzII-szerű
Freddy wrote:
Számvéber Norbert wrote: Attól magyar, hogy magyarok vannak körülötte?
Nem csak körülötte, rajta is, meg van rajta egy fehér kereszt is. ...ami igaz, hogy egy átfestett német keresztnek tűnik, de miért csináltak volna olyat a németek, vagy bárki, hacsak nem az volt a cél , hogy hasonlítson a magyarra? Úgy tudom, Lengyelországban alkalmaztak utoljára teli keresztet. 
Én a kép alapján simán elfogadom magyarnak, más kérdés, hogy ez természetesen még nem kőbe vésett bizonyíték semmire, túl azon, hogy nem ez lenne a propagandacélú fényképretusálás első esete, egy fényképből nem derül ki, hogy át/el/kölcsönadott, illetve milyen műszaki állapotú járműről van szó.

A könyv amúgy nem ebből a fényképből indul ki:
-írják, hogy az 1. páncéloshadosztályt tervezték Pz II-kkel felszerelni, de ez terv maradt, ez Bonhardt-Sárhidai-Winklernél is így van
-írják, hogy pár darabot a fronton kiképzésre átadtak, ezt BSW kiegészíti azzal, hogy ez csak levéltári forrásokkal meg nem erősített visszaemlékezések szerint van így
-és írják, hogy úgy tűnik, 44-ben a 3/II-es harckocsizászlóaljnál volt két darab (BSW-ben: állítólag 1-2)
Ha ők magyar harckocsizók, akkor miért nem olyan egyenruhában vannak? Ugye nem azt kellene elhinnem, hogy rámutattak néhány magyar puskás csatárra, hogy "srácok, a germánok adtak egy páncer kettest, ti lesztek a kezelők"? :)
A BSW-könyvvel kapcsolatban: a három szerzőből "B" történetesen több mint 10 éve a közvetlen főnököm. Sokszor elmesélte, hogy "S" hogyan erőltette bele a könyvbe a bármiféle alapot nélkülöző elméleteit tényként... Akkor kezdenék ebben a magyar Panzer II-ben hinni, ha Varga Imre megtalálná valami kimutatásban... ;)

Freddy

Post by Freddy »

Számvéber Norbert wrote: Ha ők magyar harckocsizók, akkor miért nem olyan egyenruhában vannak? Ugye nem azt kellene elhinnem, hogy rámutattak néhány magyar puskás csatárra, hogy "srácok, a germánok adtak egy páncer kettest, ti lesztek a kezelők"? :)
Igen, ezért írtam, hogy nem 100% a fénykép se, megfordítva viszont, ilyen erővel minden fényképre rá lehet mondani, hogy biztos fotosop.

A BSW-könyvvel kapcsolatban: a három szerzőből "B" történetesen több mint 10 éve a közvetlen főnököm. Sokszor elmesélte, hogy "S" hogyan erőltette bele a könyvbe a bármiféle alapot nélkülöző elméleteit tényként... Akkor kezdenék ebben a magyar Panzer II-ben hinni, ha Varga Imre megtalálná valami kimutatásban... ;)
Magyar Pz II-ről a BSW se ír tényként, az oroszországi átadásnál kiemeli, hogy nincsenek levéltári források, a 44-esnél pedig ott szerepel az ,,állítólag" szó, igaz, az nincs bővebben kifejtve, hogy ki, és mi alapján állítja. BSW-ből kiinduló újabb munkákban aztán ezek a ,,meg nem erősített"-ek meg ,,állítólag"-ok gondolom, hajlamosak lekopni, mint a fülbesúgós játékban.
Ezt még anno én raktam fel valahova. Ha volt 1942-ben Pz II a fronton, akkor ez lehetne az egyik, de nem biztos persze.
Jó lenne tudni, hol szerepelt eredetileg. Nekem az Az utolsó huszárok c. könyvben van meg. Ha korabeli sajtóban, akkor tényleg eléggé gyanús.

romsitsa

Post by romsitsa »

Nincs előttem a könyv, de úgy rémlik minden fotó privát felvétel, a szerző rokonától.

Üdv

Á

Freddy

Post by Freddy »

romsitsa wrote: Nincs előttem a könyv, de úgy rémlik minden fotó privát felvétel, a szerző rokonától.

Üdv

Á
Ha privát felvétel,. akkor kevésbé tartom életszerűnek, hogy még a felségjelet is átfestették csak a fotó kedvéért.

Emerick

Post by Emerick »

Márpedig ilyen kimutatás nem került eddig elő...
Rändajad.

kedvenc jelenetem 2:31 és 2:39 között:
http://www.youtube.com/watch?v=twlEpZSMC-w

barnaky

Post by barnaky »

Freddy wrote:
romsitsa wrote: Nincs előttem a könyv, de úgy rémlik minden fotó privát felvétel, a szerző rokonától.

Üdv

Á
Ha privát felvétel,. akkor kevésbé tartom életszerűnek, hogy még a felségjelet is átfestették csak a fotó kedvéért.
Érdemes óvatosan kezelni ezeket a fényképeket, nagyon csalókák! Abszolút nem biztos, hogy átfestett felségjelzés látható rajta. Szerintem csak a napfény vetülete miatt látszik úgy, mintha nem német hasábkereszt lenne...
CSak egy gyors példa a fényhatásokra:

s.Pz.Abt.509-  fekete toronyszámok fehér kerettel. Ez a torony hátulján látszik is. Ellenben oldalt...
Attachments
509 (13).jpg
Last edited by barnaky on 2015.09.19. 13:15, edited 1 time in total.
Gambling man rolls the dice, working man pays the bills
It's still fat and easy up on bankers hill
Up on bankers hill the party's going strong
Down here below we're shackled and drawn
Image

Freddy

Post by Freddy »

barnaky wrote:
Freddy wrote:

Üdv

Á
Érdemes óvatosan kezelni ezeket a fényképeket, nagyon csalókák! Abszolút nem biztos, hogy átfestett felségjelzés látható rajta. Szerintem csak a napfény vetülete miatt látszik úgy, mintha nem német hasábkereszt lenne...

CSak egy gyors példa a fényhatásokra:

s.Pz.Abt.509-  fekete toronyszámok fehér kerettel. Ez a torony hátulján látszik is. Ellenben oldalt...
Persze ilyen van, ha egy fényes felületről verődik vissza a napfény bizonyos szögből. De a Pz-II-nél biztos, hogy nem erről van szó, a fény szöge nem olyan, a német kereszt belsejében meg milyen fényes felület lenne?

Post Reply

Return to “Szakirodalom – Harcjárművek ”