Fw190A-8/R2 Eduard 1:48

Építés alatt álló makettek fóruma
Kormos Peter

Re: Fw190A-8/R2 Eduard 1:48

Post by Kormos Peter »

Köszönöm! :)
corpus wrote:ezeket a saját maratásokat meg lehet-e vásárolni tőled?
Igen. Beszéljük meg magánban, mert most is készül még maratás a maketthez...

Kormos Peter

Post by Kormos Peter »

Korábban írtam, hogy beszereztem a maketthez az Aires mûgyanta futóaknáját. Kétség kívül sokkal látványosabb, részletesebbnek látszik mint a gyári futó. De mint tudjuk, a látszat sokszor csal. Az elsõ nagy pofon, hogy az öntõcsonk a legnagyobb felületen, a "tetõlemezen van", és "természetesen" még ha lefűrészelem is nehezen fér be a szárnyba... de ne rohanjunk ennyire előre... Ugyan próbáltam óvatosan, lehetőleg legtöbbet lefûrészelni a feleslegből, de itt-ott sikerült mégis belefûrészelni a "tetõlemezbe" és kilyukadt a mûgyanta. Emellett a közép részen is sikerült kicsorbítanom az oldalfalat. De gondoltam majd ezeket kitömítem késõbb.

Az alkatrészt nézegetve gondoltam kifûrészelem a MG131 -es lõszerrakaszokat. Egyébként is furcsáknak tûntek, szerintem a MG17 -es rakaszokat raktak a mesterre, nem a MG131-ét, ami szélesebb volt. Egyébként szerintem a gyári Eduard is rossz, szintén a fenti miatt. Na, de mindez még csak a legeleje volt.

Image

Már a legelején feltünt, hogy a fõfutó bekötés pont nagyon -nagyon hasonlít az Aires Tamiya maketthez készült futófeljavítójához, annak ellenére hogy a gyári Eduard szerintem nagyon jól eltalát és még ötletes is! Bár késõbb még lesz pár kép a bajokról, de most nekem az az érzésem hogy az Aires egyszerûen csak becsomagolta a Tamiya futófeljavítót és eladta új cikkszám alatt mint az Eduardhoz valót ... és egyébként meg így teljesen használhatatlan mert egyszerûen nem ehhez a maketthez készült... Na, de én ezt nem tudtam, nem akartam elfogadni így sokat dolgoztam a faragáson, és amikor összeállt a kép már túl sok munkám volt benne.

Az elülsõ oldalfal alakja nem jó, a motor alján a kipufogó kivágástól még nagyjából sem lehetne beragasztani a makettbe. Ezt eredetileg terveztem kivágni (ceruzával megjelölve a képen) és utána valahogy összedolgozni.

Image

Következõ pofon a főtartó formája a feljavítón. Megint azt látjuk, hogy a Tamiya(?) és az Eduard makett mennyire más, ez látszik a feljavító hátsó falán is.

Image

Követlezõ pofon: ha sikerülne befaragni a futóanát, akkor sem fog az elsõ oldalfal stimmelni, egyszerûen pár milliméterrel rövidebb itt a feljavító mint kéne.

Image

Úgyhogy ezek után elkezdtem tovább fûrészelni a feljavítót. levágtam a teljes elsõ oldalfalat, és a külsõ bordázott résznél alulemezre cseréltem a teljes tetõt (Itt egyébként is teljesen rosszak voltak a bordázatra merőleges merevítők).

Image

Majd a saját szegecssor maratásommal feljavítóttam az ottani részt.

Image

A futómû bekötést egyelõre hagytam úgy ahogy van - ahogy írtam az is teljesen rossz. Valami a geometriával is baj van ott, olyan mintha az egyik bekötés fél-egy milliméterrel fentébb lenne mint kell (vagy csak elcsavarodott a feljavító? )- ettõl viszont totál csálén állna a kész makett. Nagyon zavar a bekötés meg az egész feljavító, de már nincs vissza út, a gyárit már nem tudom felhasználni, ezt kell már valahogy elfogadható állapotba hoznom... :(

corpus

Post by corpus »

Kitartás :) Akkor majd kereslek magánban.

Sokolka

Post by Sokolka »

Az Aires japán készleteit ismerve sajnos kicsit sem meglepő :( Olyan szinten átszaladnak néha "estimesébe", hogy hitelét veszteti már-már a csapat. Sajnálom, hogy a német készleteknél is baj van. Eddig azt hittem csak a japán témákat hasalják meg folyton info hiány miatt.

Nagyon látványos a futószár aknájának bordázata így szegecselve!

Kató

Post by Kató »

Nincs is annál jobb , mint amikor a feljavítót kell feljavítani ... De a végeredmény igen látványos !

Horváth András

Post by Horváth András »

A futóakna feljavítóba már én is belefutottam. Szerencsére én egy nem használt, extra szárnyat berheltem szét érte, mert gyanús volt a mérete. Az bizony nem ehhez a maketthez való. Rövid, rosszak a szögek, rosszak a méretek. Szívesen megnézném, hogy Airesék hogyan építik be a terméküket.

Ha kell, akkor megnézhetem, hogy van-e még maradék szárnyam.

Kormos Peter

Post by Kormos Peter »

A fõfutóaknák lemezszéleit elvékonyítottam. Itt érdemes odafigyelni, hogy a középsõ H forma lemez széle peremes volt,így ott a mûanyag is vastagabb marad.

Image

Kormos Peter

Post by Kormos Peter »

Horváth András wrote: Ha kell, akkor megnézhetem, hogy van-e még maradék szárnyam.
Köszi Andris, maradok az Airesnél.

Kormos Peter

Post by Kormos Peter »

Újabb próbát tettem az Aires feljavító feljavításával. A hátfal (fõtartó) itt-ott szegecselt - ami látványos - de ettõl több kéne rá. Ez alkalommal a futószár bekötés körüli részre raktam egy alulemez rátétet. Ez a rátét egyébként is kellett, mert itt a mûgyantában valamiért mindkét oldalon volt 1-1 lépcsõ, amit valamivel egyébként is el kellett takarni...
Emellett saját maratásból a belsõ bordákra merõleges L merevítõket is betettem a futóaknába.

Image

Kormos Peter

Post by Kormos Peter »

A farokfutóba alulra a törzsnyíláshoz felragasztottam két L merevítõt. Sajnos extrém feljavításoknál mindíg fennáll a dilemma, hogy mi fog látszódni és mi nem. Én nem szeretek fölösleges munkát végezni, az "ugyan nem látszik, de én tudom hogy ott van" gondolattal nem szeretek felköpni és alá állni. Itt rezegett a léc, hogy elhagyjam-e ezt a részletet vagy ne. Végül gyorsan beraktam és kész. A farokfutó részletezése nagyjából most kész. Persze festés, koszolás után pár apróság még bekerül, de általánosságban jó ezt a részt "késznek" tudni. A nagy ferde elválasztó és a lenti egyik merevítõborda különbözõ átmérõjû tejfölös dobozból készült, a maratások FM Details setbõl valóak.

Image

A Griffon farokfutó feljavító nagyon szépre sikerült. A készlethez adott futószár lengéscsillapító hossza mondjuk rövidebb mint kéne, de gondolom ez valamelyik konkrét maketthez pont így kellett. Nekem ez a rész kuka, aztán vonalas rajzok alapján számoltam ki a munkahenger, lengéscsillapító hosszát és gyártottam le húzott szálból és rézdrótból.

Image

És lassan megérkeztem a rádiótérhez. Eredetileg nem akartam megnyitni, aztán tessék! :) A furcsa formájú borda majonézes tubuzsból van, a többi saját maratás és formára vágott öntõkeret, mûanyag maradék.

Image

A törzs jobb oldalára pakolom a belsõ elválasztókat, egyéb dolgokat, így került ide a rádiótér elválasztófala és a padlólemeze is. Hátrébb a törzsön megnyitottam az e.ü. doboz fedelét, aminek furcsa kereszt formájú belsõ tartója van. Ezt gyorsan legyártottam nyomdai nyomólemezbõl, talán kicsit jobban feldobja ez is majd a makettet, bár a törzsnyílás kis mérete miatt könnyen át lehet rajta siklani...

Image

Image

A rádiótérhez megvan az Aires rádió szett, de sajnos abban nincs akksi. Fotók alapján ezt egy mûgyanta tömbbõl kifûrészetlem, majd rézdrótokkal, alucsíkokkal és az anyákat szimuláló kicsi ónhuzal darabokkal részleteztem.

Image

Na, jó... az akksi részletezését túltoltam. Ugyan látszódni fog amit csináltam, de el is hagyhattam volna, mert nagyon kell majd keresni a kész maketten a helyet ahol látszódni fog...

Post Reply

Return to “Munkaasztal – Repülő”