Mitsubishi A6M2b-21 Type 0 (Airfix 1/72)

Építés alatt álló makettek fóruma
Post Reply
Hickory

Mitsubishi A6M2b-21 Type 0 (Airfix 1/72)

Post by Hickory »

Sziasztok!

Régen posztoltam a fórumra, igyekszek behozni a lemaradást.

Pár éve vettem az Airfix új szerszámos Zero-ját, akkor levagdostam az alkatrészeket a keretekről, de el is tettem. Közben megvettem a Tamiya A6M3 készletét is, ami fényévekkel jár a brit (az még egyáltalán?) gyártó terméke előtt. A japán makett mellett ennek ellenére úgy vélem az Airfix Zeke sem szégyenkezhet, mert ennyi pénzért egy nagyon korrekt, jól illeszkedő, makettezőbarát készletet kapunk. A részletesség más tészta, abból sajnos keveset mértek nekünk, de cserébe adtak panelosztásokat, méghozzá sokat és mélyeket. Annyira nem vészes a helyzet, mint az újabb készleteiknél pár éve, de ha mellé helyezzük a Tamiya, Eduard vagy akár a Revell makettjeit, élessé válik a kontraszt. Egyetlen géphez kapunk matricát, de sajnos az több szempontból is hibás. Először is, az útmutató szerinti ツ-134-es (Csukuba-134) gép profilja több szempontból is fikció: a Csukuba Kokutai kiöregedett A6M2 és A6M2-K gépeket használt kiképzési célokra Japánban, nem pedig harcoló alakulat volt Pápua Új-Guineában. Másrészt ennek fényében nem jó a festési séma sem, hiszen a kiképzőgépek standard festése a sárga volt (részben vagy egészben).

Image
Szép grafika, de sajnos fantasy!

Image
Az eredeti 134-es. Az alsó felületek valószínűleg "kiképző-sárgák".

A típust nem hiszem, hogy be kell mutatni bárkinek, ez a változat rendelkezett először a felhajtható szárnyvégekkel. A maketten is mellékelik ezt az opciót, de aki így szeretné megjeleníteni, annak némi szkreccsmunkára is szüksége lesz. Teljesen dobozból készítem. Én a "31-130"-as gépet készítem el, a 331. Kokutai-ból. Érdekessége, hogy a zöld festést megtörik a szürke szárnyvégek és függőleges vezérsík. A légcsavarkúp és a tollak elülső felülete fém.

Image

Oddball

Re: Mitsubishi A6M2b-21 Type 0 (Airfix 1/72)

Post by Oddball »

Kíváncsi leszek az építésre.
Lehet mondani, h milyen szép a Spit v 109, de a Zero-nál nincs szebb gép.

Hickory

Post by Hickory »

Image
A kész kabin. Túl sok szót nem érdemes rá vesztegetni, "erfikszes". Vannak részletek, de elnagyoltak és kevés. Mivel zárt kabinnal építem, nem is nagyon izgatott semmilyen feljavítás, egyedül a hevedereket készítettem el. AZ ülést viszont elhagytam valamikor, így a Tamiya Zero készletéből vettem át, abba úgyis van maratásból pótlás.
Igazából a makettet amolyan kísérleti nyúlnak szántam, ahol az erőteljesebb kopásokat és erőteljesebb olajozási technikákat próbálgathatom. Annak idején 72-es harcjárműveknél ment a dolog, de az már rég volt. :D
A fém alaphoz Alclad white aluminiumot használtam, a zöldet kevertem Gunze akrilokból. A koptatáshoz az AK chipping löttyét használtam, remekül működik.

Hickory

Post by Hickory »

Oddball wrote:Kíváncsi leszek az építésre.
Kinek a pap, kinek a sekrestyés... :D
Tényleg szép kis típus, de nekem japánoknál a Toryu visz mindent <3

Lorco

Post by Lorco »

Hűha! Szép kezdés :)

Oddball

Post by Oddball »

Hickory wrote:
Oddball wrote:Kíváncsi leszek az építésre.
Kinek a pap, kinek a sekrestyés... :D
Tényleg szép kis típus, de nekem japánoknál a Toryu visz mindent <3
Akarod mondani, rekettyés :P
Eddig baba a építés-festés.
(Lassan aktiválnom kell magamat - makettezés terén - is)

Kferro

Post by Kferro »

Hú, ahhoz képest (sőt, attól függetlenül is :D), hogy az egész makett kisebb, mint egy töketlen fecske, gyönyörű munkát végeztél a kabinnal! :O

Hickory

Post by Hickory »

Sziasztok!

A makett jelenleg festés előtt áll.
Ahogy építettem, kedvet kaptam pár feljavításhoz:
-szárnyvégi helyzetjelző lámpákat elkészítettem átlátszó öntőkeretből;
-fékvezetékek kerültek a futókra;
-a radiátor beömlőjén lévő rácsot is elkészítettem, bár ez a fotókon még nincs rajta.

Kékesebb aotakét választottam a belső felületekhez, a motorburkolatot igyekeztem meggyötörni, leharcolttá tenni.
Az építés teljesen gond nélkül zajlott, alig kellett tömíteni.
Sajnos itt viszont kis időre megállok, mert menet közben derült ki, hogy repedt a kabintetőm, így cserére szorul. Amint pótolom, folytatódik a móka!

Image

Image

Image

Post Reply

Return to “Munkaasztal – Repülő”