Nieuport Ni-23 - 1/72 Eduard

Kató

Nieuport Ni-23 - 1/72 Eduard

Hozzászólás Szerző: Kató » 2015.07.18. 08:11

Üdv. Mindenkinek !

A Nieuport vadászok mindig is tetszettek , ezért azonnal beszereztem az Edu. Ni-17-esét és Ni-23-asát , mindjárt a "Dual Combo Profipack" verziókat . A Ni-23-asokat kezdtem építeni , az egyik most készült el .
A makettről pár szó . Nagyon szépen kidolgozott , könnyen építhető , csak pár problémával találkoztam . A kabin műszerfala , ami gyakorlatilag egy maratott "íves léc" amire rá kell ragasztani a két szem műszert , túl hosszú . Méretre vágni azért nehéz , mivel a két tűhegynyi illesztési felület miatt nem egyszerű szárazpróbázni . A szintén maratott fejtámasz ugyancsak átszabást igényel . Bosszantó , hogy a vízszintes vezérsíkon lévő nyílások , amiken a magassági kormány kábele megy át , csak panelvonalként van jelölve , nekünk kell megnyitni . A törzs oldalán a kormánykábelek kilépőpontjainál ugyanez a helyzet . Csak ott a magassági kormány kábeleié aszimmetrikusan vannak jelölve (amit én csak a kifúrás után vettem észre , tömítés-csiszolás-újrafúrás) . A motorburkolat jellegzetes hűtőnyílásainak elkészítését szintén ránk hagyják .
A makett általában magas színvonalát egyedül a motor kidolgozottsága múlja alul . A hengerek hűtőbordáit néhány sekély barázda helyettesíti , nem sok sikerrel . Pedig könnyen ki tudták volna dolgozni , mivel két alkatrészre van bontva , a forgatyúsház eleje a hengerekkel , és a hátulja a benzincsövekkel . Ezek közé jön a maratott alkatrész a szelepemelő rudakkal , amiből a kész maketten alig látszik valami , mivel a hengerek hátulján vannak . Viszont úgy nem tudtam sehogy beállítani , hogy a benzincsövek a hengerekhez normálisan csatlakozzanak . Egy ideig bohóckodtam vele , aztán összeragasztottam , ahogy sikerült , és pillanatragasztóval a helyükre "húzattam" a csöveket . Az biztos , hogy a Roden sokkal szebben oldotta meg ezt a motort , egy alkatrészből ...
Ezt a példányt a belga légierő ásza , Edmonde Thieffry repülte 1917 nyarán . A tíz légi győzelméből hatot Nieuport-okkal szerzett .

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

A Combo másik Ni-23-asa evvel párhuzamosan készült a festésig , akkor az kicsit lelassult , most kezdem majd matricázni . Elvileg pár hét múlva azt is be tudom fejezni .
Kép
                                       http://felegyhazi-makett.webnode.hu/

anrys74

RE: Nieuport Ni-23 - 1/72 Eduard

Hozzászólás Szerző: anrys74 » 2015.07.18. 08:57

Tiszteletem!

Sok viszontagság ellenére nekem tetszik ez a kis gép. :)

Olyan kérdésem lenne, hogy a kötelezést azt hogyan, mivel készítetted?
Esetleg tudsz-e ajánlani egy tutoriált, ahol ez le van írva? - Ugyanis kaptam egy swordfisht és gondoltam,elkészítem hozzá a kötelezést. :)

Köszönöm

András

Kató

Hozzászólás Szerző: Kató » 2015.07.19. 10:15

Örülök , hogy tetszik !
Nem volt ez olyan viszontagságos építés . Inkább ezek a kis problémák azért dühítőek , mivel kicsit gondosabb szerszámtervezéssel egy adag fúrás-faragástól megkímélhettek volna ...   :rolleyes:

A huzalozást én nem szoktam túlbonyolítani . És nem "kötelezés" , ha nem gond ...   :cool:   Kötélzet a vitorlás hajókon van , ezek a valóságban acélsodronyok voltak . Szóval , egyszerű nylon harisnyából kihúzott szálat szoktam használni . Pillanatragasztóval könnyen ragasztható , kellően rugalmas , nem ereszkedik meg pár év múlva , mint a húzott szálnak szokása . Ha fekete harisnyát használsz , a színe is pont jó . Olyan vékony , amilyen vékonyat kihúzol az anyagból , csak arra figyelj , hogy minden szál egyforma legyen . A kihúzott szál két végét megfeszítve kend meg kb. egy centi hosszan pillanatragasztóval , így nem feslik szét és könnyen meg tudod fogni . Szépen végig lehet vezetni a dúcok tövénél , vagy ahol kell . Csak ragasztásnál kell alaposan megfeszíteni , különben kibolyhosodik a szál . Szerintem 1/72-ben felesleges bekötőszemekkel gyötörni magunkat . Iszonyat meló , és a végén szinte semmi nem látszik belőle , vagy illúziórombolóan nagy lesz . Ha logikusan végiggondolod , milyen sorrendbe a legjobb "beszőni" a gépet , gyorsan halad . Ezzel a Nieuport-tal kb . 1,5-2 óra alatt végeztem , de ennek nagyon egyszerű a huzalozása . Tutorial-t nem tudok erről . Én vagy 15 éve lestem el a technikát egy klubtársamtól . Ha még van valami kérdésed , szívesen válaszolok .
Kép

anrys74

Hozzászólás Szerző: anrys74 » 2015.07.19. 20:28

Köszönöm a gyors választ!

Nem nem gond, sőt! :)

Így ahogy leírtad, értem ahogy néztem a swordfist annak sem tűnik nagyon bonyolultnak a huzalozása - mondtam én, hogy gyorsan tanulok :D - de majd menet közben kiderül.

András

tomiko38

Hozzászólás Szerző: tomiko38 » 2015.09.02. 10:10

Üdv Kedves Kató

Őszinte elismerésem ezért a szép munkáért. Örülök, hogy megkérdezte valaki a huzalozást és én is köszönöm, hogy válaszoltál. Épp egy Sopwith Camel és egy Fokker Dr.I.  - mindkettő Revell - vár az összerakásra és szeretnék egy olyan rettentő triviális és bugyuta kérdést feltenni, hogy festés előtt vagy festés után huzaloztad a gépet, ha utána akkor hogyan tüntetted el a ragasztó nyomait, ha előtte akkor hogy sikerült nem összefesteni a huzalokat.
Előre is "bocsi" a triviálisnak tűnő kérdésért. Nagyon köszönöm a segítséged így előre is.
Üdv
Tomi

Corel

Hozzászólás Szerző: Corel » 2015.09.02. 16:54

Úúúú, ez a harisnyás trükk teccik ... meg a gép is. :D
"... do or do not. There is no try"

Gaba: Janika, ne lőj olyan gyorsan ...
Én: Miért Gaba?
Gaba: Mert nem tudsz ... 

Kató

Hozzászólás Szerző: Kató » 2015.09.03. 11:47

Köszönöm Urak !

Tomiko38 , semmi gond , a triviálisnak tűnő kérdéseknek is van helye , így lehet tanulni ! Én legutolsó lépésben huzalozok . Végszerelés , fedőlakk , huzal , vitrin . Azért nem korábban , mert tartok tőle , hogy esetleg a harisnyaszálon megülhetnek a lakkcseppek , akármilyen óvatos is vagyok . Lehet , hogy nem így lenne , de még nem volt lelkierőm kipróbálni , nincs kedvem újra huzalozni esetleg . Aki pl. damillal huzalozik , az fedőlakk előtt teszi , de az más anyag . Ragasztó nem igazán szokott félre menni , a lehető legkevesebbet használok . Tű hegyére apró csepp ragasztó . Az nem hagy zavaró nyomot , nem fehéredik ki . Ha esetleg mégis megszalad a kezem , 00-s ecsettel fájdalommentesen ki lehet javítani .
Egyébként a típusoknak nézz utána huzalozás terén ! A késői Fokker-ek (Dr.I / D.VI / D.VII) jellegzetessége , hogy elhagyták róluk szinte a teljes huzalozást .

Corel , most már építhetsz Te is többfedelűeket !   :cool:
Kép

tomiko38

Hozzászólás Szerző: tomiko38 » 2015.09.04. 10:46

Kedves Kató!

Nagyon szépen köszönöm a türelmed és a kimerítő válaszod. Ez nagyban hozzájárult, hogy bátrabban kezdjek hozzá az 1.vh-s gépeknek és így tudjak tisztelegni az akkori kornak.
Még egyszer köszönöm.

Corel

Hozzászólás Szerző: Corel » 2015.09.04. 20:23

Jeeeeee ... leltet az eltiltásom a kétfedelű gépekrőől! :D
"... do or do not. There is no try"

Gaba: Janika, ne lőj olyan gyorsan ...
Én: Miért Gaba?
Gaba: Mert nem tudsz ... 

Kató

Hozzászólás Szerző: Kató » 2015.09.05. 01:01