HAD - 72140 - Mi24V Hind (1/72)

Régi, új makettek bemutatója
Post Reply
andorka

HAD - 72140 - Mi24V Hind (1/72)

Post by andorka »

Ma sikerült beszereznem a fent említett HAD matricaszettet.
Az önzáró tasakban 4 gépre kapunk jelzéseket:
1- Cseh légierő 0815-ös gépe standard festéssel
2- Cseh légierő 0815-ös gépe Tiger Meet dekorációval (a tigrisminta a farokrészen a makettezőre van bízva)
3- Magyar légierő (PG-s nagyjavítás utáni, de még nem NATO festésű gépe) - például az 580-as számú (ami igazából D volt, és nem V...)
4- Magyar légierő (eredeti orosz festéssel) - itt a 711-es szerepel referenciaként
Kapunk valójában három csillagot és három ék jelzést, meg egy használható számsort, amiből bármelyik magyar gépet, bármelyik festésével (orosz-magyar) elkészíthető. Kapunk két típusú, sárga  "VIGYÁZZ!" feliratot is: a "nyitott nyilast" az orosz festéshez, a "zártat" a magyar festéshez.

A cseh gépekkel nem foglalkoznék, azokat nem ismerem...

A magyar gépekről a véleményem:
Orosz festés: nem kapunk színkódokat, hogy mit mire kell festeni. A rotorlapátok színe szintén említésre sem kerültek. A folttérkép nem egyezik a 711-es gépről ismert fotókkal. Érdemes fotók alapján dolgozni, mert nem volt két egyforma folttérképű gépünk. A csillagos felségjelet rossz helyre jelöli az utasítás, a valódi helye a törzs végén volt, nem a farokrész elején. A festést itt a csillagos jelzéssel mutatja a grafika, de lehetne az ék felségjelet is felrakni, 1990-91 magasságában előfordult ilyen is. (Akkor a csillagokat nagy szürkésbarna pacával foltozták le és került az ék felségjel oda, ahova a HAD grafika is mutatja) Felül és alulnézetet nem kapunk, így nem derül ki a félszárnyak kamuflázsa, illetve a hasra kerülő felségjel pozíciója sem.

Magyar festés:Tehát az 580-ast kapjuk, ami nem is V, hanem D. Színkódokat itt sem kapunk. Sem alul- és felülnézetet. A folttérkép megközelíti a gépről készült fotókat, apróbb eltérésekkel. Ehhez  festéshez jár még egy századjelvény is, amit vagy felrakunk, vagy nem (az 580-as gépről van fotó vele és nélküle is) Ezzel a festéssel a NATO-előtti korszakot lehet megidézni, amikor még sárga volt a Vigyázz felirat a farokrotornál.
Last edited by andorka on 2015.02.03. 06:43, edited 1 time in total.

htstibi

RE: HAD - 72140 - Mi24V Hind (1/72)

Post by htstibi »

Egy kicsit nekem is fura ez a mi-24 matricakérdés. Ha hiánytalan jelenlegi festést akarunk akkor minimum két készletet kell venni: 72140,72074. Pont ma beszélgettem a Szegedi kollégával erről, de nem igazán jutottunk dűlőre. Szerintem sokkal jobb lenne, ha a 72140-es lapon a vigyázz feliratoknak elhagynák a hátterét (az aláfestéssel pótolható, mint a régebbi 72034-es lapon) illetve raknának rá DANGER feliratot.
A századjelvény, meg az üzembentartó század jelvénye, nem a hajózó zászlóaljaké. (ezt csak úgy megjegyzésként)
Ha kell konkrét oldalszámhoz folttérkép csinálhatok neked, vagy fotókat.
Orosz technika földön-égen!

andorka

Post by andorka »

Köszi a pontosítást!

Azért ezen a " jelenlegi festés"-en kicsit fennakadtam... Van jelenleg Mi-24-ünk? (Victor, és nem Papa)
Én orosz festésű gépet pingálok (már 2003 óta épülget), a 711-est. Van hozzá fotó referenciám, köszi. De ha körbe tudnád fotózni az 1991-es állapotában, akkor sokat segítenél ;)  
Mégiscsak jobb lenne szép, nagy felbontású fotókról dolgozni, mint papír alapú képekről beszkenneltekről.

htstibi

Post by htstibi »

A gépek megvannak, hol lennének.
Sajnálom de a jelenlegi vagy pontosabban az utolsó festési állapotot tudom fotózni.
Pápán van egy felújított, igaz D de az orosz séma szerint festett gép: http://lhsn.hu/nagykozonseg-elott-a-109-es/
Az nem segít?

andorka

Post by andorka »

Erre céloztam:
http://lhsn.hu/helikopter-tipusok/mi-24/lajstrom/
Az összes gépnél azt látom, hogy naptári üzemidő lejárt...

A pápai gépról láttam fotókat a neten, de valahogy nem tetszenek a színei...Akárhogy nézegetem a régi fotókat, valahogy túl sápadt az alapszín, a "haskék" meg túl élénknek hat a felújított gépen.

htstibi

Post by htstibi »

Attól még a reptéren vannak.

htstibi

Post by htstibi »

Na ma fel is használtam a készletet. Nekem meglepő volt, hogy ippeg csak bele kellett mártani  a vízbe és már lehetett is áthúzni. Sajnos a VIGYÁZZ felirat sárga alapja rossz színű , túl fakó, és az alján bántóan látszik az az elcsúszás. A másik hiba, hogy a felségjeleken látszik a fehér keret szaggatottsága, ami ugye a sablon miatt van, csak nem a helikoptereken, mert ott folyamatos a szegély. amúgy szépen felfeszültek, ezüstösödés nélkül.

Post Reply

Return to “Dobozbontás – Repülők”