Festés

andorka

Festés

Post by andorka »

Topik indíótnak egy D-napos pemzlizés:
Image
Illetve tanulmány a kopásokhoz.

Roland (Bf-109)

Re:Festés

Post by Roland (Bf-109) »

Nagy kedvencem a típus és egy '39-es "félfekete" hasú masinához keresgéltem mostanság.
Keresgélésem fő oka a kabinbelső színe, és ahogy nézem a dolgokat a korai "almazöld" szín lesz a befutó.
ImageImage

Kovesz13

Post by Kovesz13 »

A szárny topikban elindult a RAF festéseiről egy eszmecsere, ami inkább ide való, ide reagálnék. 

- A színek: a brit színek azonosítása nem könnyű, mert nem volt egységes. Alapvetően azért, mert a hadigazdaságra átállított hazai manufaktura jellegű ipar nem ugyanazt álította elő, hiába volt egységes - kémia szintű  - előírás. És akkor a tábori javításokat, átfestéseket nem említettük. (A RAF mellett a Royal Navy színei még bonyolultabbak, egy "művészcsoport" keverte ki őket. Ezt gyakorlatilag egy külön gyártó a White Ensign Models hozza. Jelzi a bizonytalanságot, hogy a WEM egy-egy színen kb. évente változtat. Ezt most tapasztalom meg a HMS Prince of Wales építésénél.) Összegezve a fakulást és az eltéréseket is kalkulálva a nagyobb gyártók által megadott, a topikban említett Gunze/Tamiya színek jónak tűnnek. (forrás: Goulding-Jones: Camouflage and markings: RAF Fighter Command 1936-1945.) 

- Festési módszer: Örök kérdés volt számomra, hogy a RAF kamuflázsa élesen kontúrozott, vagy kissé "átszórt" volt-e. Számos maketten érzékelhető a bizonytalanság, van aki maszkoló szalaggal dolgozik, mások BluTac-kel imitálnak finom átszóródást. Bár a legtöbb szakirodalmi forrás sablon festésről beszél (ami éles kontúrokat feltételez), az általam élőben látott, még az eredeti kamuflázzsal kiállított múzeumi Spitfire-ek festése sem volt ebben teljesen egységes. Ha van ehhez újabb/más tapasztalat/vélemény, örömmel venném. 

- Belső színek: 1941 őszéig egy világos zöld ("almazöld") színt használtak, utána egy sötétebb kékeszöld árnyalatot. A dolgot bonyolítja, hogy számos Mk. I/II változatból később Mk. V lett, és bár a külsőt a felújító üzemekben átfestették az éppen aktuális mintára, a korai belső szín, vagy annak egy része nemritkán megmaradt. (Van hogy a kerék is a korai példányok jellegzetességeit mutatta.) (forrás: Morgan-Shacklady: Spitfire - The History / Price: The Spitfire)

Roland (Bf-109)

Szia!

A kamuflázs valóban érdekes Spitnél, mármint, hogy kontúros-e vagy sem.

Sajnos most meg nem mondom hol találtam egy fotót, ahol sablonnal festenek Spit szárnyat.
Nos a sablon volt vagy 20-30 mm-es fa lap.
Nem tudom honnan szedték, de a szétszerelt szárnyakat belépőélre állították és így fújták ezekkel a brutál vastag sablonokkal.
Nos ilyen esetben - pláne ha nem is volt óriás a festő koma - el tudom képzelni, hogy halovány átszóródás keletkezett, mert a pisztolyt nem merőlegesen tartotta a felületre.

Sőt van olyan Spit fotóm, ahol a törzsön jól láthatóan éles a kontúr, de a motorburkolat oldalán és alján már hangyányi átszóródás van.

Én azt gondolom makett esetében 72-ben átszóródás nélkül célszerű, míg 48 és afelett nem hiba, ha hajszálnyi átszóródás van.
A Blue-Tac-ot magam nem kedvelem, jónéhány maketten illúzió romboló az a "holdudvar", ami a Blue-tac aláfújás miatt keletkezik.
Az OK, hogy hol nagyobb, hol kisebb az átszóródás, mert nem úgy állt a pisztoly, vagy messzebb-közelebb volt, de ilyen "holdudvaros" festést nem láttam még eredeti fotón sem.

48-ban szerintem 2 mm átmérőjű tamiya szalag görgőkkel, és sablonnal olyan minimális átmenetet lehet fújni, ami szemtávolságból szinte már kontúros.
ImageImage

Kovesz13

Post by Kovesz13 »

Igen azt a fotót ismerem, nem akartam idecitálni, és amíg nem írtad nem voltam benne biztos, hogy Spitfire-ket ábrázol. Meg fogom keresni. Biztos, hogy üzemi szinten így volt a leggyorsabb a festési eljárás és nagyon egyezne a korabeli technikákkal.

A falemezek rétege miatt lehet az, hogy egy-egy - még kb. az eredeti festést őrző, múzeumi - gépeken változott az, hogy mely részeken szóródott át és melyiken nem. Ez mondjuk egy makett szempontjából a jelzett méretarányokban már talán mellékes.

Legutóbb a brüsszeli példányt volt alkalmam megnézni közelről is (nagy a kép nem tudom csatolni egyelőre) ott a törzsön egyáltalán, míg a szárnyakon alig volt átszóródás, bár jobb képet nem tudtam csinálni. (A washingtoni és a londoni példányok csaknem teljesen kontúrosak.) 

Ps.: Én "örököltem" Ssanyi Hasegawa Mk. Vb készletét, elkezdtem és megy az agyalás.

ssanyi

Post by ssanyi »

Üdv!

Látom jó helyre került! ;)
Attachments
DSC05068.JPG
DSC05070.JPG
DSC05067.JPG
Sisák Sándor
makettező kisinas és banán importőr
Image

Horváth András

Post by Horváth András »

Roland (Bf-109) link wrote: Szia!

A kamuflázs valóban érdekes Spitnél, mármint, hogy kontúros-e vagy sem.

Sajnos most meg nem mondom hol találtam egy fotót, ahol sablonnal festenek Spit szárnyat.
Nos a sablon volt vagy 20-30 mm-es fa lap.
Nem tudom honnan szedték, de a szétszerelt szárnyakat belépőélre állították és így fújták ezekkel a brutál vastag sablonokkal.
Nos ilyen esetben - pláne ha nem is volt óriás a festő koma - el tudom képzelni, hogy halovány átszóródás keletkezett, mert a pisztolyt nem merőlegesen tartotta a felületre.

Sőt van olyan Spit fotóm, ahol a törzsön jól láthatóan éles a kontúr, de a motorburkolat oldalán és alján már hangyányi átszóródás van.

Én azt gondolom makett esetében 72-ben átszóródás nélkül célszerű, míg 48 és afelett nem hiba, ha hajszálnyi átszóródás van.
A Blue-Tac-ot magam nem kedvelem, jónéhány maketten illúzió romboló az a "holdudvar", ami a Blue-tac aláfújás miatt keletkezik.
Az OK, hogy hol nagyobb, hol kisebb az átszóródás, mert nem úgy állt a pisztoly, vagy messzebb-közelebb volt, de ilyen "holdudvaros" festést nem láttam még eredeti fotón sem.

48-ban szerintem 2 mm átmérőjű tamiya szalag görgőkkel, és sablonnal olyan minimális átmenetet lehet fújni, ami szemtávolságból szinte már kontúros.
Szerintem erre gondolsz, de ez P-40 szárny (ami az angoloknak ment)
Image

Roland (Bf-109)

Igen ilyen volt, de nem volt ilyen vastag a sablon - ez van vagy 40-50 mm - és biztosan Spit szárnyak voltak és nem volt ilyen jó minőségű a fotó.

Mondjuk ez a sablon még durvábban vastag...
ImageImage

Kovesz13

Post by Kovesz13 »

ssanyi link wrote: Üdv!

Látom jó helyre került! ;)
Hali,

Azért várjuk meg a végét.

Egy dolog, hogy utánajárok a dolgoknak, talán olvasott is vagyok a témában, de ez sajnos nem garantálja, hogy igényes makett kerekedik belőle. Az Aires belső pl. munkás volt. Pár hét múlva remélem elkészül, akkor felteszem a képeket, már ha nem kell szégyenkezni. 

Bose44

Post by Bose44 »

Srácok!

Tud valaki valami megbízható Gunze v Tamiya színt RAF felségjelhez?
A sárga H4?
Néztem a fórumokat....hát egy káosz... :) ))

Kösziiii!!!

üdv: bose

Post Reply

Return to “Supermarine Spitfire”