Artilleriefährprahm (AFP), 1/35, saját építés

Kallard

Artilleriefährprahm (AFP), 1/35, saját építés

Post by Kallard »

Sziasztok!

El szerettem volna jutni most hét végén Zalaegerszegre, úgy terveztem, hogy majd azután rakok fel képeket a netre erről a dögről, de úgy alakult, hogy mégsem megyek a versenyre, azért itt a topik.

Nos, mi is az az Artilleriefährprahm?

AZ EREDETI:

A Brit-szigetek inváziójának szükségessége 1940 nyarán gyakorlatilag „letolt gatyával” találta a németeket. Sem konkrét terveik, sem eszközeik nem voltak a Seelöwe végrehajtására, ezért gyors fejlesztésbe kezdtek. Ennek egyik eredménye lett az ún. Marinefährprahm (MFP), egy harckocsiszállító partraszálló naszád. Hossza közel 50 méter, vízkiszorítása 220 tonna volt. Tömegtől függően egyszerre 2-3 harckocsit tudott befogadni és partra tenni. Jópárszáz példány épült belőlük, az olaszok – módosításokkal – licenszben gyártották (Motozattera néven), Európa partjai mentén szinte mindenhol megfordultak É-Norvégiától a Fekete-tengerig. A formájuk azért lett ilyen szögletes, és azért készültek – az egyetlen prototípus F 100-as kivételével – szegecselve, hogy a kevésbé felkészült hajógyárak is el tudják készíteni. Készítették is, a megszállt Franciaországtól egész Bulgáriáig. (Ilyenekkel szállították pl. Afrikába az első Tigereket, erről fotók is vannak.)

1942 tavaszára a fokozódó brit bombázó- és gyorsnaszád-tevékenység miatt egyre kockázatosabbá vált a partmenti hajózás, márpedig a németek nagy mennyiségű árut és hadianyagot szállítottak tengeren a megszállt Európa partjai mentén. A Kriegsmarine illetékesei a probléma orvoslására a leggyorsabb és legegyszerűbb megoldásnak a már nagy mennyiségben rendelkezésre álló, de viszonylag kihasználatlan MFP-k egy részének átépítését találták.

Ennek lett eredménye az Artilleriefährprahm, azaz az AFP. Ezeknek megszűnt a deszantolási képességük, cserébe - méretükhöz képest – viszonylag erős fegyverzetet kaptak. Ez két Flakvierlingből, két 8,8 cm-es lövegből (8,8 cm SK C/35) és néhány mélységi bombából állt. A korábbi deszanttér helyén lőszerraktárakat és legénységi szálláshelyet alakítottak ki, magas parancsnoki tornyot építettek rá és a fontos részeket acéllal és betonnal jól körbepáncélozták. A tömegnövekedés miatt a sebesség 10,5 csomóról 8,5-re csökkent. A naszádok ezzel alkalmassá váltak a konvojok kishajók és repülők elleni hatékony védelmére, ill. a (part pár kilométeres sávjában) saját csapatok harcának, illetve az esetleges partraszálló műveleteknek a támogatására.

Íme, két grafika és két kép a járgányról, minden a historisches-marinearchiv.de-ről. (A grafikák Marco Gurk munkái, jellegében jól adják vissza a hajót, részleteiben részletszegények és pontatlanok.)
Attachments
AFP 004.jpg
AFP 003.jpg
AFP 002.jpg
AFP 001.jpg

Kallard

Re:Artilleriefährprahm (AFP), 1/35, saját építés

Post by Kallard »

A MAKETT:

A makett egy ilyen AFP-t próbál megjeleníteni saját építésben, 1/35-ben, a neten talált grafikák és archív képek alapján. (Egy C altípust, minden erre vonatkozik, más altípusok jelentősen eltértek ettől.) Autentikusságát illetően azt tudom mondani, hogy egy viszonylag jó átlaga lesz az AFP-knek. Ugyanis – oly sok más német harceszközhöz hasonlóan – ezekből sem volt két egyforma példány. Az MFP-ket eleve sok apró változtatással gyártották a különböző üzemek, aztán az AFP-vé történő átépítés során az egyes naszádokra jellemző ismérvek még jobban szerteágaztak. (Egyetlen példa: a parancsnoki torony mellvédjének kialakításánál eddig 6 különböző típust különítettem el.) Eddig minden részletet azon képek alapján készítettem el, amik rendelkezésemre állnak. Tehát külön-külön létező megoldások voltak, csak nem egyazon hajón.

Először egy MFP-t kezdtem építeni, a sebesség jegyében, apró pontatlanságokkal nem foglalkozva, szegecselés nélkül. Aztán lassacskán nagyon elkezdtek hiányozni a kihagyott részletek, ezért félbehagytam, és áttértem az AFP-re, immáron részletesebb építéssel. (Feltett szándékom visszabontani az MFP-t, és magasabb színvonalon újjáépíteni.)

Itt láthatók egymás mellett.
Attachments
AFP 006.JPG
AFP 005.JPG

Kallard

Post by Kallard »

Először a testet állítottam össze, jellemzően 2 és 1 mm-es sztirolból, a belső merevítések vastag kartonból és balzából készültek.

A lövegek helyén a deszkázás 2x3 mm-es fenyőléc, és elkészült a parancsnoki torony nyers formája is.
Attachments
AFP 011.JPG
AFP 010.JPG
AFP 009.JPG
AFP 008.JPG
AFP 007.JPG

Kallard

Post by Kallard »

A két oldalt elhelyezkedő lemezeket Gumikacsa kolléga csinálta fotómaratott sablon segítségével, rézlemezből. Méretre vágás után kétkomponensű ragasztóval kerültek a helyükre.
Attachments
AFP 012.JPG

Kallard

Post by Kallard »

Közben nekiálltam az egész testet és a tornyot beborítani 0,5-ös sztirollal, ami már a valós lemezosztások megjelenítésével készült, injekcióstűvel végigszegecselve. (Az egész naszádon becslésem szerint 7-8000 szegecs lesz látható, de lehet, hogy több.) Csinálgatom a két oldalra kerülő háromszögletű merevítőket, és már néhány saját alkatrész is szokszorosításra került (Lucky kollega által). Kb. itt tartok most.
Attachments
AFP 014.JPG
AFP 013.JPG
SDC10987.JPG
SDC10986.JPG

Kallard

Post by Kallard »

Kb. az építés 40-50%-ánál járhatok. Bizonyos részegységeket az RB Modeltől szereztem be, a két Flakvierling a Trumpeter gyártmánya lesz. A két 8,8-ast sajna szintén szkreccselni kell.

Kommenc ár velkám.
Attachments
AFP 018.JPG
AFP 017.JPG
AFP 016.JPG
AFP 015.JPG

Kallard

Post by Kallard »

Egy kis érdekesség, a ma is a Dunán úszó Viza komphajó egykor egy D típusú MFP volt, 1943-ban épült Németországban.
Attachments
havaria_viza01.jpg

atu

Post by atu »

Rendkivul erdekes munka,s nagyon jo az ismerteto is .En magan meg nem is hallottam errol a szallitorol de meg keves ezen teruleten az ismeretem.Jol  dondottel hogy pontosabban es huebben keszited el, igaz sokkal tobb munka lesz de megfogja erni a faradsagot mar most latszik rajta a szep es tiszta munka.1:35-ben eleg szep meretu lesz,mennyi lesz a hossza?
Varom a folyt.
Last edited by atu on 2014.08.23. 20:24, edited 1 time in total.
Image

Kallard

Post by Kallard »

Szia, köszi! Százharmincegynéhány centi.

atu

Post by atu »

Kallard link wrote: Szia, köszi! Százharmincegynéhány centi.
OOOO  :o :o :o az igen,akkor az 1:72-es naszad is csak jelenthet neki pedig az sem kicsi.
Ha elkeszult a kovetkezo feladat a biztonsagos tarolas lesz  ;D ;D ;D ;D
Image

Post Reply

Return to “Munkaasztal - Hajó”