"Segíthetünk?!?" (OB/készlet-ajánló kezdőknek?)

Párbeszéd a magyar makettező életet érintő kérdésekről.
minipeti91

Re: "Segíthetünk?!?" (OB/készlet-ajánló kezdőknek?)

HozzászólásSzerző: minipeti91 » 2016.10.31. 06:15

Üdv!

Nem tudom, hogy hol van a határ kezdő és haladó szint között, és, hogy én hol vagyok. Régi hobbim a makettezés, de nem sok komoly munka látott napvilágot a kezeim között. Sajnos a lehetőségeim nem túl kedvezőek, és a papírmakettek irányába tereltek. Eddig ingyenesen elérhető, vagy fényképek alapján nyomtattam készleteket (ezekről tölthetek fel képeket, ha ez szükséges). Tavaly egy tapasztalt makettező azt javasolta nekem, hogy vegyek meg egy eredeti készletet és azt építsem meg, mielőtt például 1/200-as hajókat építenék letöltés alapján. Azt szeretném kérdezni, hogy melyik gyártó, melyik termékét érdemes elsőként 1/200-as, vagy kisebb méretarányban megépíteni? A GPM-ről jó, de a Halinskyról nem éppen kedvező visszajelzéseket hallottam eddig. Főleg a csatahajók iránt érdeklődöm (lehetőleg második világháborús egységek közül), de nem zárkózom el más egységektől (inkább cirkálók) és korszakoktól (dreadnought korszak) sem.

Most egy ingyenesen letölthető (legalábbis két éve még a makett készítője nem kért érte pénzt) Bismarckot építek 1/400-as méretarányban. Ez és az előző készlet elég sok értékes tapasztalatot adott nekem.

Segítségeteket előre is köszönöm!

Sokolka

HozzászólásSzerző: Sokolka » 2016.10.31. 10:08

Nagyon nehezet kérdeztél :(

Az a baj, hogy csak megszokás és érdeklődés kérdése, hogy kinek melyik tetszik jobban.
Építettem a közelmúltban kiadott szar GPM ívet is (igaz nem hajót), meg tökéletes csaknem 40 éves nyomtatványt a Maly Modelarz-tól. Teljesen szubjektív, hogy mi áll kézre. Kifejezetten kedvelem a Halinski japán sorozatát, mert érthető az instrukció...ahogy az orosz Orel készleteket is amik újra kaphatóak. A Scaldis meg az Orlik is hasonló színvonalú gyártó, de ez nem azt jelenti, hogy minden készletük tökéletes, vagy alkalmas kezdő makettnek - mind gyártanak abszolút primitív, meg már agysebészi képesítést igénylő készleteket is, ráadásul azonos terméksorban :blush:

Az alap fogásokat meg kell tanulni így-is úgy-is. Általában olyan formavilágú eszközt érdemes választani, ami elsőre nem veszi el a kedvet a további építésektől.
VAGY éppen olyan egyszerűbb de komolyabb felkészültséggel legyűrhető makettből kell megépíteni 3-4 darabot elsőnek ami felkészít az igazi domborítgatós, karikavagdosós szívásra. pl: valami hasonlóból
Kép

minipeti91

HozzászólásSzerző: minipeti91 » 2016.10.31. 22:03

Köszönöm szépen az észrevételeket!

Tehát ezek szerint érdemesebb inkább olyan egységet választani, melynek a lehető legegyszerűbb felépítménnyel rendelkezik. Azaz a predreadnought és dreadnought korszak egységei közül, még a nagy háború idejéből? Azt hiszem akkor egy kicsit jobban bele kell rágnom magam ebbe a korszakba.

Sokolka

HozzászólásSzerző: Sokolka » 2016.10.31. 23:26

Azt építsd ami érdekel :) ! Minden korszakból találsz egyszerűbb, vagy bonyolultabb készletet! Nézd meg, hogy hogyan néz ki a kiszemelt típus makett változata egyik, vagy másik gyártótól és vedd azt amelyik a Te elvárásaidnak és kézügyességednek jobban megfelel. Körül kell kicsit járni az adott témát építés előtt ennyi az egész!

minipeti91

HozzászólásSzerző: minipeti91 » 2016.11.01. 01:01

Értem! Akkor még töltögetek le párat, hogy megnézzem, hogy mire számítsak. Az érthető instrukciók alatt a diagramokat érted? Illetve még azt szeretném kérdezni, hogy melyik forgalmazónál érdemes érdeklődni, aki árul papírmaketteket (ha van egyáltalán ilyen)?

Sokolka

HozzászólásSzerző: Sokolka » 2016.11.01. 03:16

Igen a diagramokat és az íven szereplő jelzéseket.

Én kizárólag börzés megoldást javasolnék. A GPM és a WAK elég normális, így a honlapjukról rendelve sem jársz rosszul, de komoly eltérések vannak időnként az árképzésben ezért jobb kétszer megnézni mennyi az annyi postával.
Orosz és ukrán készletekhez eleve a kárpátaljai makettezők és kereskedők segítségével lehet értelmes áron hozzájutni. Amennyiben a netes és külföldi börzék kiesnek, marad a Moson Show.
Sokan építenek papírból, - érdemes a fórumokon körbekérdezni a keres kínál rovatokban. (direkt nem írtam be egy "ismert" papírra specializálódott kereskedőt sem :blush: néhányan már-már súrolják a megélhetési bűnözés kategóriát - tisztelet a ritka kivételeknek! )

minipeti91

HozzászólásSzerző: minipeti91 » 2016.11.01. 08:39

Köszönöm szépen az információkat! Nemsokára lesz egy rendezvény ahol börze is lesz (eddig mindig volt) ott utánanézek.

Még egy kérdésem lenne. A JSC kitjeiről van valamilyen tapasztalatod?

Sokolka

HozzászólásSzerző: Sokolka » 2016.11.02. 05:29

Igen, ismerem a magyar egységeket az M 1:250 sorból.
Egyszerűbb megoldásokkal dolgoznak, mint pl a GPM, (akad a készleteik között ősi NP - niebieski protak átvétel/reprint is kisebb méretarányban...azokat jobb elkerülni)

Azért ha éppen a monarchiás dolgokat nézted tőlük, akkor arra készülj fel, hogy rengeteg alkatrészt kell cserélni ami elnagyolt az íveken. Igaz sokkal egyszerűbben halad vele az ember, mint a korábban említett gyártók termékeivel. Gombos-; kanül- és injekciós tű amúgy is mindig kell, ahogy egy pici balsa vagy jégkrémpálca fa is tömbanyagnak :D

Vissza: “Kerekasztal”