Replika-Park

Párbeszéd a magyar makettező életet érintő kérdésekről.
szeli

Replika-Park

Hozzászólás Szerző: szeli » 2015.08.28. 04:41

Sziasztok!
Megfogalmazódott egy ötlet:

Magyar vonatkozású, az utolsó darabig eltűnt repülőgépek 1:1 méretarányú replikáit/makettjeit tervezzük elkészíteni, azokat kiállítani. Természetesen a ,,gépeket,, maximális technikai-történelmi hűséggel kell elkészíteni, azokat a közönség számára teljesen bejárhatóvá kell tenni. 
Pályázat írásra van lehetőség, a technikai feltételek adottak. (lakatosok, bádogosok - ne feledjétek, ezek csak replikák!)
Van rá elég példa, hogy laikusok - pl. ausztrál apa és fia - akár otthon 1:1 replikákat építenek.
Az lenne a kérdésem Hozzátok, hogy mennyi kurázsit láttok ebben a dologban? Van e értelme belefogni? Stb.
szeli
,, Megvetem a hazugságot, de ha a szükség úgy hozza magam is mívelem! ,, Godefroy lovag ( Jöttünk, láttunk visszamennénk! )

Freddy

RE: Replika-Park

Hozzászólás Szerző: Freddy » 2015.09.02. 00:41

szeli írta: Sziasztok!
Megfogalmazódott egy ötlet:

Magyar vonatkozású, az utolsó darabig eltűnt repülőgépek 1:1 méretarányú replikáit/makettjeit tervezzük elkészíteni, azokat kiállítani. Természetesen a ,,gépeket,, maximális technikai-történelmi hűséggel kell elkészíteni, azokat a közönség számára teljesen bejárhatóvá kell tenni. 
Pályázat írásra van lehetőség, a technikai feltételek adottak. (lakatosok, bádogosok - ne feledjétek, ezek csak replikák!)
Van rá elég példa, hogy laikusok - pl. ausztrál apa és fia - akár otthon 1:1 replikákat építenek.
Az lenne a kérdésem Hozzátok, hogy mennyi kurázsit láttok ebben a dologban? Van e értelme belefogni? Stb.
szeli
Érdekes ötlet, de végtelen pénz és idő kellene hozzá. Nem lenne célszerűbb a még meglévő, de roncs állapotú kivont gépek kiállítható állapotra való felújításával kezdeni? Ha más nem, tapasztalatot és ismertséget szereznétek belőle a repülőgépépítési munkákhoz.

milesChristi

Hozzászólás Szerző: milesChristi » 2015.09.02. 04:46

Terészetesen egy replika gyűjteménynek mindenki örülne, van is rá a világon jónéhány példa. Ellső világháborús, vagyis egyszerűbb építésű madárból még repülőképes is akad szép számmal.

A pőstyéni repülőmúzeumnak van egy eléggé nagyméretű Caproni Ca.33-asa. De valljuk be, ez egy úri passzió. A szlovákok fél strip down - fél vásznazott replikája csaknem 900 ezer euróba került. (896 235)Ha pedig kész van, méltó helyet kell neki találni. A szolnoki, vagy taszári "kertek" valljuk be köszönő viszonyban sincsenek azzal, amit egy ilyen drága és ritka gépmadár kívánna. Főként, ha vásznazott gépekről beszélünk. WM-16 Budapest, vagy MÁG Fokker szemet gyönyorködtető és szívet melengető kiállítási tárgy lehetne, mondjuk a HTM-nél a Várban, de nem tudom, ki lenne képes megfizetni.  Egy komplikáltabb, mondjuk eredetiben szintén nem létező S.M.75, vagy He-170 költségeiről nem is beszéve.

A meglévő, de roncs állapotú gépek felújÍtása nem rossz ötlet, de a kérdés - pénz és méltó hely továbbra is kérdés. Ráadásul mennyire roncs a roncs, mert ha nagyon, akkor az nagyrész úgyis újraépítés lenne. Pl Egy Ju-88...

Én személy szerint egy ilyen replika parkot szívesen fogadnék, de szerintem nincs köztünk senki, aki eztzel ne lenne így.

Mindenesetre, ha belevágtok, sok sikert kívánok hozzá!
Csatolmányok
Caproni_Ca-33_VHM_Piestany.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára milesChristi 2015.09.02. 18:56-kor.
"Non nobis, non nobis, Domine! Sed nomini Tuo da gloriam!"

Freddy

Hozzászólás Szerző: Freddy » 2015.09.02. 05:21

milesChristi írta: A meglévő, de roncs állapotú gépek felújÍtása nem rossz ötlet, de a kérdés - pénz és méltó hely továbbra is kérdés. Ráadásul mennyire roncs a roncs, mert ha nagyon, akkor az nagyrész úgyis újraépítés lenne. Pl Egy Ju-88...
 Nem 1945 előtti technikára gondoltam ;) Az tuti, hogy azokat nulláról kell újjáépíteni.
Hanem a Magyar Néphadsereg technikájára. Biztos van olyan típus, amiből nincsen jó állapotú kiállított példány Magyarországon.

szeli

Hozzászólás Szerző: szeli » 2015.09.03. 03:20

A roncsokkal az a baj, hogy azokra vigyázni kell! De egy replikáért "nem kár".
Itt, nagy nyilvánosság előtt meg kell követnem Fülöp Sanyit, mert azt mondta, hogy vagy az utolsó szegecsig legyen pontos a replika, vagy inkább ne legyen. Igaza van!
Azonban, ha minimális egyszerűstéseket be is kell iktatni - de remélem nem kell -akkor is többet tennénk mint amit eddig sikerült. Ha elérhető, megfogható, " beleülhető" a gép talán sokakat vonzana őket már irányba lehetne állítani, elmondani mi is az a MKHL, a Messzer.
Főleg ez motivál.
,, Megvetem a hazugságot, de ha a szükség úgy hozza magam is mívelem! ,, Godefroy lovag ( Jöttünk, láttunk visszamennénk! )

Freddy

Hozzászólás Szerző: Freddy » 2015.09.03. 04:48

szeli írta: A roncsokkal az a baj, hogy azokra vigyázni kell! De egy replikáért "nem kár".
Itt, nagy nyilvánosság előtt meg kell követnem Fülöp Sanyit, mert azt mondta, hogy vagy az utolsó szegecsig legyen pontos a replika, vagy inkább ne legyen. Igaza van!
Azonban, ha minimális egyszerűstéseket be is kell iktatni - de remélem nem kell -akkor is többet tennénk mint amit eddig sikerült. Ha elérhető, megfogható, " beleülhető" a gép talán sokakat vonzana őket már irányba lehetne állítani, elmondani mi is az a MKHL, a Messzer.
Főleg ez motivál.
Nem értem, miért kellene kevésbé vigyázni a replikára, mint a roncsra, a festék ugyanúgy fakul rajta, a füvet ugyanúgy nyírni kell körülötte, a műanyag ugyanúgy rideggé válik, a plexi ugyanúgy besárgul.
 Egyébként szerintem ne önállóan csináljátok, hanem valamelyik múzeummal összefogva, ha más nem, helyük van meg ismernek embereket, akik dolgoztak már kiállítani való repülőgépen.

Válasz küldése

Vissza: “Kerekasztal”