Kérdések a fotózással kapcsolatban

min

RE: Kérdések a fotózással kapcsolatban

Post by min »

ltom74 wrote:
McFrost link wrote: Olympus SP-600UZ
Hát ahogy nézem nem csoda, hogy nem találod mert sajnos ezen nem lehet állítani  :(
http://www.dpreview.com/products/olympu ... ifications
Ez a sor érdekes: Aperture priority No
Maximum aperture F3.5 - F5.4, ha lehetne ezt kellene átállítani vagy F22-re

Akkor, jobb híján, marad ahogy Zoli írta. Kár, hogy nem tudtam segíteni  :(

Nem mai írás de azért helyesbítenék. AZ F3,5 - F5,4 az nem a rekeszértéket jelöli hanem az optika kezdő fényértékét. Rekeszt állít a gép teljes tartományban csak sajnos manual mód híján automatikusan, ami nem feltétlenül hozza a kívánt eredményt. 

bercsi

Post by bercsi »

Feltöltenék két képet, amiket két különböző beállítással készítettem.
Leírom a gépek és obik tipusát is, bár véleményem szerint a fotós sokkal többet számít ebben az egyenletben  :)

Az első kép.

Image

(húúú de koszos volt az obi)
Pentax K100 SMC 18-55 DAL II kitobival, villanj körtével. Manuálban fotóztam f22-es rekesszel, 1/125-ös idővel, iso200-on, 55mm-en állványról.
Kicsit furcsák a színek, meg úgy az egész kép is. Photoscape-ben egy képjavítást rá kellett küldenem mert picit lilás volt a háttér.

Itt egy másik, amit hasonló beállításokkal lőttem; ez jobban sikerült.

Image

Sajnos a photobucket sokat ront a képeken :-(

Ez pedig a Nex 5-el készült, 50/1,8-as fix obival, fix világítással, kézből, rekesz priorítás (A) üzemmódban. F11, iso320, 1/80, 50mm.

Image

Itt azért már látszik hogy valami nem oké. Egy égőt használtam ferdén fentről (6500k-s) egy LED szalagot meg oldalról. Jobb lett volna még 2-3 lámpa hasonló színhőmérséklettel, de erre nem volt lehetőségem.
Sőt, lehet jobban jártam volna ha állványról fotózok T üzemmódban (záridő). Ez is csak most jutott eszembe.

Nex 3 esetében nem sok lehetőség van (feltéve ha nincs rendszervakud), mert nincs rajta vakupapucs. A gyári kis villogót hagyjuk, semmire sem jó.

Szóval én a helyedben megpróbálkoznék T módban állványról akár természetes akár műfénynél fotózni. Ha jól tudom a Nex 3-on is van már exposzimuláció (azt látod a kijelzőn amilyen a végleges kép lesz ~), ez megkönnyíti a dolgod. 
Kicsit állítgasd a záridőt, a gép automatikus kiválasztja hozzá a rekeszértéket (tapasztalatom szerint nem is téved sokat). Vagy használd rekesz (A) módban, f11-f16 környékén már nagy a mélységélesség, a gép majd hozzáadja a záridőt.
Vagy manual, de az már nagyon pepecselős (de lehet a legjobbat hozod ki a vázból).

Remélem tudtam segíteni, a fentiek csak a tapasztalataim, így a magam számára már elfogadható képeket tudtam készíteni.
Üdv: Berényi Tamás 
Image

min

Post by min »

McFrost wrote: Kaptam kölcsön egy Sony NEX-3-at. Van valakinek ilyen gépe?
Nekem nincs de kíváncsiságból rákerestem. Ez egy tök jó kis masinának ígérkezik és nagy előnye,hogy tud RAW-ban! képet készíteni. 
Makettnél felejtsd el a jpeget. Főleg amilyen szinvonalas munkát csinálsz te is, megéri a raw fájlal matatni a kép elkészítése után, hogy a képeid is valósághűen tükrözzék a munkádat. 
Ehhez egy adobe bridge progira van szükség és arra, hogy az élesség pöpec legyen (szigorúan állvány) alacsony iso és csak egyfajta fényforrással történjen a megvilágítás.

bercsi

Post by bercsi »

Bizony hogy pöpec gép, sőt!
Nekem eddig tükrös gépekkel volt dolgom, úgy terveztem hogy maradok ezen a vonalon. Aztán cimbora kölcsönadta a Nex5-öt és megvilágosodtam. :)
Sokkal kényelmesebb mint egy tükrös gép, gyorsabb az AF, kompakt kis helyen elfér és még sorolhatnám.
Igaz, megszokást igényel de véleményem szerint a MILC  a jövő.
Használtan lehet venni 60e környékén ilyen nexeket, vagy ott az a5000 100e környékén.
Sonykhoz ingyen jár a Capture One program, fotós ismerősök azt mondják hogy az összes Adobe programot bucira veri.

Ha elgondolkodtál McFrost egy ilyen rendszeren, érdemes lenne megnézned az Olympus gépeket is.

Ja, és RAW szerkesztéshez nem.árt egy kalibrált IPS-es monitor sem. :)
Image

McFrost

Post by McFrost »

Olympus gépem van most, igaz kompakt gép, de amikor vettem a kategóriáján belül drágább volt, ám csalódás, nagyon keveset tud.
Húsvét utáni leárazásokat akarom meglovagolni és Canon vagy Sony gép a tervem. 55mm-es objektívet akarok, ezen is az van.
Tükörreflexesre gondoltam, de tudatlan vagyok, MILC? Az mi? Mi a különbség?
Tibai Pista, azaz Doug O'Riordan alias Mason ügynök

bercsi

Post by bercsi »

Egy balul sikerült kompakt után nem szabad megítélni egy márkát.
Oly-nak nagyon jó váza is objektívei vannak, az EPL széria nálam tuti befutó. Az olympusmintabolt.hu-n nézz körbe, ott minden fent van. Nemrég még lehetett epl5-öt venni duplakitben 110-ért 2 obival (14-42 II és 40-150), tuti vételnek számított. Szerintem a simát 14-42-es obival még most is árulják 80-90 környékén. Ez ugye ekv 24-84 mm-nek felel meg, az igényedet simán kielégíteni.
Sonyban a5000 a jó vétel, de ott a 16-50-es palacsinta obi nem túl jó. Ha 18-55-el árulnák az még jobb lenne.

Milc és dslr közt az a különbség hogy a milc tükör nélküli fényképezőgép, a dslr-ben pedig ott a tükör. 
Kompaktabb építési módot tesz lehetővé a tükör elhagyása, nincs tükörfelcsapás, gyorsabb az autófókusz stb.
Én a dslr-ről teljesen lemondtam, nincs olyan tulajdonsága ami miatt jobb lenne azt venni. Ja de, azokon van kereső, míg az olcsóbb milceken nincs. Viszont a jó felbontású hátsó kijelzővel is ugyan olyan jól lehet a képet komponálni. Az exposzimulációnak hála meg azt látod amilyen a végső kép is lesz, tükrösnél ez nem.mindig van így.
Image

McFrost

Post by McFrost »

bercsi wrote: Egy balul sikerült kompakt után nem szabad megítélni egy márkát.
Oly-nak nagyon jó váza is objektívei vannak, az EPL széria nálam tuti befutó. Az olympusmintabolt.hu-n nézz körbe, ott minden fent van. Nemrég még lehetett epl5-öt venni duplakitben 110-ért 2 obival (14-42 II és 40-150), tuti vételnek számított. Szerintem a simát 14-42-es obival még most is árulják 80-90 környékén. Ez ugye ekv 24-84 mm-nek felel meg, az igényedet simán kielégíteni.
Sonyban a5000 a jó vétel, de ott a 16-50-es palacsinta obi nem túl jó. Ha 18-55-el árulnák az még jobb lenne.

Milc és dslr közt az a különbség hogy a milc tükör nélküli fényképezőgép, a dslr-ben pedig ott a tükör. 
Kompaktabb építési módot tesz lehetővé a tükör elhagyása, nincs tükörfelcsapás, gyorsabb az autófókusz stb.
Én a dslr-ről teljesen lemondtam, nincs olyan tulajdonsága ami miatt jobb lenne azt venni. Ja de, azokon van kereső, míg az olcsóbb milceken nincs. Viszont a jó felbontású hátsó kijelzővel is ugyan olyan jól lehet a képet komponálni. Az exposzimulációnak hála meg azt látod amilyen a végső kép is lesz, tükrösnél ez nem.mindig van így.
Ezt néztem első körben, de a kollégám, aki adta kölcsön a Sonyt, szerinte nem a legjobb, az objektívje a hátránya. Ő már gyerek korától fotózik, így adok a szavára.
http://www.edigital.hu/cserelheto-objek ... 72459.html

Szerinte jelenleg a piacon a Sony és a Canon adja ki a legjobb gépeket.
Erre gondoltam:
http://www.edigital.hu/canon-dslr/canon ... 03253.html

De akkor nézek MILC gépet.
Ez tetszik:
http://www.emag.hu/sony-a5000lb-mirrorl ... DH8W4BBBM/

McFrost

Post by McFrost »

Ezt állványról lőttem, P módban, ISO200, vakuval előtte a4 papírral derítve, délelőtt természetes fényben a sonyval:
Image

bercsi

Post by bercsi »

Ha lenne annyi pénzem, hogy fényképezőgépet vegyek, akkor én az oly epl6 duplakitet venném.
Nem tudom, hogy a kollégád szerint mi a baj az objektívvel, ezekhez már a javított "II" számú obikat adják, gyönyörű éles rajzuk van és a színek is rendben vannak. Ráadásul így 24-300mm-ig teljesen le van fedve a tartomány, ami véleményem szerint nagy előny.
Hozzátenném, hogy az olynak jobb a jpeg motorja mint a sonynak.
A sony 16-50-es villanyobija szerintem nem túl jó, használtam pár hétig ezt és a sima 18-55-ös obit. Az utóbbi jobban tettszett.

A canon 1200-t hagynám, játék kategória. Csupa nyöszörgős műanyag az egész, a fogása is kényelmetlen számomra. Meg ugye a gyári kitobi sem túl acélos. 

Ha valaki jönne neked azzal, hogy pl az oly-nak kisebb a szenzora (m4/3, sony APS-C) mint a sonynak, ne higgy neki. Rendszer szinten kell egy márkát nézni, milyen obik vannak hozzá és mennyiért stb. 
Rábeszélni nem akarlak semmire sem, ez csupán az én véleményem. Bevallom bajban lennék én is hogy mi legyen, sony és oly közül kerülne ki a győztes. Tükrösöket én hagynám, ezekkel a kis tücsökpöcsökkel is ugyan olyan jó képeket lehet készíteni. Nyílván teljesen más még a megítélésük, nincs "rendes" fényképezőgép (nagy, nehéz, fekete,) kinézetük, de itt nem is ez a lényeg. 

Azt tudom javasolni, hogy körbe kell fogdosni minden lehetséges jelöltet, és amelyik tettszik azt venni. Olvass el pár tesztet, nézz tesztképeket, akár a prohardveren a fórumra is érdemes regisztrálni, komoly szakmai tudással vannak ott páran, biztos segítenek.

Tudom, nehéz a választás....

A kép szerintem jó lett, a háttér lilás. Gondolom kék háttér előtt fotóztál, érdemes lenne a fehéregyensúlyt beállítani. Meg kipróbálni rekesz (A) módban is, f11-16 környékén.
A sonyn milyen obi van?
Image

McFrost

Post by McFrost »

bercsi wrote: A kép szerintem jó lett, a háttér lilás. Gondolom kék háttér előtt fotóztál, érdemes lenne a fehéregyensúlyt beállítani. Meg kipróbálni rekesz (A) módban is, f11-16 környékén.
A sonyn milyen obi van?
Lila háttér előtt csináltam, ilyen a színe. Optika: [font='Open Sans', sans-serif]Sony SEL-1855 E 18-55mm f/3.5-5.6 OSS Zoom[/font]

[font='Open Sans', sans-serif]Mondjuk fele kínai amit irkálsz, de nem baj, utána nézek mindennek, és megértem, köszi![/font]
[font='Open Sans', sans-serif]Kb.150e-ig akkor mit ajánlanál?[/font]

Post Reply

Return to “Fotózás”