Művíz

Varjú bácsi

Re:Művíz

Post by Varjú bácsi »

Szia Vegyész!
Köszönöm az összefoglalást. Azt hiszem sokunkat foglalkoztat néhány, a makettező számára (is) fontos kérdés:
Kötés közben van-e olyan mértékű hőfejlődés, ami a gyantába kerülő műanyag alkatrészt esetleg deformálhatja?
Hol szerezhetőek be ezek az anyagok Magyarországon?
Mennyibe kerülnek?
Mekkora a vásárolható legkisebb tétel?
Ha felbontom a csomagolást, meddig tartható el az anyag?
Two beer or not two beer ?!
Image

rb84

Post by rb84 »

Pont ezek a kérdések jutottak nekem is eszembe a bejegyzést olvasva! Szeretnék egyszer majd egy vízen úszó Schwimwagent építeni és nem szeretném ha "turtyivá" olvadna a reakciótól...
RB - a csapongva makettező :)

in memoriam
http://www.panzerkeil.ini.hu/

Vegyész

Post by Vegyész »

Sorban beillesztem a kérdéseket, hogy áttekinthetőbb legyen:

"Kötés közben van-e olyan mértékű hőfejlődés, ami a gyantába kerülő műanyag alkatrészt esetleg deformálhatja?"
Ezeknek a gyantáknak a kötése közben közel azonos mértékű a hőfejlődés. Ez azt jelenti, hogy ha az idő függvényében ábrázoljuk a hőmérsékletet, akkor a görba alatti terület közel azonos. Mivel itt nagyon lassan kötő rendszerekről van szó, így ez a görbe erősen ki van nyújtva. Tehát a csúcshőmérséklet sokkal alacsonyabb. Természetesen nem mindegy, hogy mekkora a kiöntött anyag mennyisége, alakja és az sem, hogy milyen magas a környezeti hőmérséklet. Az adott rendszer műszaki adatlapja ezekre a kérdésekre egyértelmű választ ad. Egy példa: Az SR 8500 / SD 1213 keverékből 1 kg egy tömbben 20 fokról indítva nem éri el a 30 fokot. Ugyanennek a csúcshőmérséklete 25 fokról indítva 120 fok körül lesz. Az első esetben 14 óra telik el a csúcshőmérsékletig, a másodikban csupán 4,5.

"Hol szerezhetőek be ezek az anyagok Magyarországon?"
Azok az anyagok, amelyeket felsoroltam - nálunk. Van persze konkurenciánk is. Etikai okokból nem nevezem meg egyik céget sem, mivel ez nem a reklám helye. Erről a honlapról elérhető vagyok, a konkurens cégek pedig jól kereshetők a víztiszta, műgyanta, epoxi stb. keresőszavak együttes használatával. (Ellenőriztem, az első három oldalon nem jelenünk meg, de ha azt is hozzáírjátok, hogy Vegyész, akkor gyökeresen változik a helyzet. ;D)

"Mennyibe kerülnek?"
Drágák. 1 kg ebből a poliészterből a mai euró árfolyamon 1900 Ft térhálósítóval csomagolással és ÁFÁ-val együtt. A felső határ 7-8000 Ft anyagtól függően. A minimális kiszerelés általában 1 kg, az epoxikból 1 kg gyanta, plusz a hozzá való térhálósító.

"Mekkora a vásárolható legkisebb tétel?"
Ld. fent.

"Ha felbontom a csomagolást, meddig tartható el az anyag?"
Az adatlapon megtaláljátok: Poliészterek 3-6 hónap, uretánok általában 6 hónap, az epoxik esetében nem ilyen egyszerű a helyzet, mert típustól függően 3 hónaptól az emberi kor legvégső határáig terjedhet. (Nekem van 30 éves működőképes gyantám is.) Ráadásul az epoxi gyanták néha kikristályosodhatnak (például hidegben) és ilyenkor gyakran hiszik azt, hogy tönkrement, pedig ilyenkor elég fölmelegíteni és megkeverni.

Szóval védjétek a környezetet, és mielőtt valamit kidobnátok kérdezzetek!

Bocsánatot kérek a hosszú írásért.

Üdv

rb84

Post by rb84 »

Mit jelent az hogy "20 fokról indítva"? Környezet hőmérsékletét? Elég extrém, hogy 5 fokos (25%-os) induló hőmérséklet növekedés 90 fokos (négyszeres) csúcshőmérsékletet eredményez... Utóbbi biztos kinyírna bármilyen műanyag makettet....

in memoriam

Vegyész

Post by Vegyész »

Úgy tűnik, hogy felkavartam az állóvizet...

A környezet és a bekevert gyanta egyaránt 20 fokos. Nem szívesen emlékeztetek a kémia órákra, de azt tanították, hogy a hőmérséklet emelkedésével exponenciálisan nő a reakciósebesség. Ezeknek az anyagoknak nagyon rossz a hővezető képességük. Tehát nehezen adják le a bennük keletkező reakcióhőt a környezetüknek. Ettől elkezd nőni a saját hőmérsékletük, emiatt tovább gyorsul a reakció és még több hő fejlődik. Ez egy pozitív visszacsatolás. Ezért fontos a környezeti hőmérséklet, a bekevert anyag mennyisége és az is, hogy milyen rétegvastagságban dolgozunk. Ha 100 gramm anyagnak 23 fokon 40 perc a fazékideje, akkor ugyanez fél milliméter vastagságban több, mint két óra.

Többnyire nem a műanyag alkatrészek okozzák a gondot, hanem az elektromos anyagok. A legtöbb eszköz 80 fok körül tönkremegy. A beültetett mágnesek is megsínylik a túl magas hőmérsékletet, még akkor is, ha a Curie pontjuk 400 fok körül van.

Tehát ha gond a magas hőmérséklet, akkor alacsonyabb hőmérsékletről indítjuk a rendszert (epoxinál minimum 18, poliészternél 15 fokról). A poliészter egyébként károsít számos műanyagot is, mint például a polisztirol, vagy az ABS.

Üdv

rb84

Post by rb84 »

Mindenki kéredzkedjen be egy hűtőházba művizet önteni! :D

in memoriam

Mortyi

Post by Mortyi »

Vegyész!

"Többnyire nem a műanyag alkatrészek okozzák a gondot, hanem az elektromos anyagok." pedig itt sajnos az előbbiből van több :(
Mortyi

Vegyész

Post by Vegyész »

Az elektromos eszközök 50-80 fokon szoktak tönkremenni. Ezen a hőmérsékleten a legtöbb műanyag még állja a sarat.

A hűtőház jó ötlet.  ;)
Használható még a templom, a borospince, stb. Egyébként pedig játszhatunk még az egyszerre kiöntött tömeggel, a rétegvastagsággal valamint az öntőforma anyagával és elhelyezésével. Ezen kívül alkalmazhatunk valamilyen hűtést is. Ilyen lehet akár egy egyszerű ventillátor, vagy az öntőforma külsejére rakott nedves rongy. (A víz párolgáshője nagyon nagy.) A víz ne kerüljön a gyantába, mert opálos lesz tőle! Ugyanezért nem nyitunk ki gyantás (vagy térhálósítós) edényt a saját hőmérsékleténél lényegesen melegebb helyen. A szemüvegesek tudják, hogy miről beszélek... Ugyanezért nem dolgozunk 50% relatív páratartalom mellett víztiszta felületképző gyantákkal (pl.: SurfClear).

Hullámokat a félkötésben lévő gyanta megfújásával lehet előállítani. A fújás történhet például hidegre állított hajszárítóval. Ha lekéstétek az optimális pillanatot a hullámok előállítására, akkor még mindig lehet meleg levegővel felpuhítani a nem teljesen megkötött gyantát. Ilyenkor persze már nagy a kockázata a beöntött műanyag deformálódásának, de megvédhető köré tekert alufóliával. Minél gyűröttebb, annál jobb.

Ezek ugyan a vákuumformázáshoz szükséges adatok, de hátha tudjátok használni, ha másra nem, akkor arra, hogy tudjátok, milyen hőmérsékletet nem szabad elérni:

Amorf polimerek melegalakítási hőmérséklettartománya
ABS 100…150 ºC
PC 150…210 ºC
PVC   90...150 ºC
PMMA 130…170 ºC
PS   95...135 ºC

Kristályos polimerek melegalakítási hőmérséklettartománya
LLDPE 105…107 °C
LDPE 112…117 °C
HDPE 130…135 °C
PP 160…164 °C
POM 164…167 °C
PA6 205…210 °C

A szokásos makettező öntőgyanták hőállósága:
F31, F32 és F33 - 80 °C
F38 - 60 °C

Üdv

McFrost

Post by McFrost »

Sziasztok!
Túl vagyok a sokadik próbán a Vallejo Still Waterrel és azt kell mondjam: semmire nem való, minden túlzás nélkül! Bár nem, mert ősz hajszál előidézéshez ideális!
Nem vagyok professzora a témának ez nem vitás. 3x lepróbáltam, a 3. tökéletes lett a mintadarabon. Ám élesben nem működik, megmarja az alatta lévő száz réteg lakkot, és egyben szépen leválik. Több próbát nem teszek vele. Nem vártam tőle sokat, de az azért szégyen, hogy egy 5x6 cm-es sarkot 5 mm legmélyebb sarokkal, 4 rétegben nem lehet vele kiönteni.
Tibai Pista, azaz Doug O'Riordan alias Mason ügynök

gabig21

Post by gabig21 »

Helló Mc. Sajnálom,hogy nincs szerencséd ezzel az anyaggal. A víztiszta szilikont vagy akrilt nem próbáltad még ki? Az akrilt festheted is ha akarod. A sziló festését nem ajánlom mert az nem tartja magán a festéket de ha nem akarod színezni a rétegek közt vagy az egészet akkor szerintem nem lesz gond. Egy próbát megér. :D Sok sikert. :great:
Last edited by gabig21 on 2013.07.13. 05:27, edited 1 time in total.
Herner Gábor ( Panzer IV J early +figurák +dioráma építés alatt)

Post Reply

Return to “Dioráma építés”