Sopwith TF.1 Camel "Trench Fighter" Roden 1/72

Kató

Sopwith TF.1 Camel "Trench Fighter" Roden 1/72

Hozzászólás Szerző: Kató » 2012.10.19. 00:08

Üdv Mindenkinek !

Gondoltam , akkor én is elfoglalom a startpozíciót .  ;)

Ha f2d Szu-34-esét a csatarepülő családfa tetejének vesszük , akkor én a gyökerekig ások ... Ez okból írnék pár szót a típusról , hogy lássa az is , aki csak a későbbi időket preferálja , hogy honnan indult minden .  : :)

1917-ben , mikor a "lövészárok-háború" holtpontra jutott , hogy kibillentsék onnan , új fegyverek fejlesztésébe kezdtek . Ekkor jelentek meg az első tankok is .  A Sopwith gyár az RFC (a RAF elődje) felkérésére átalakította a B9278-as gyári számú Camel F.1-est . Kiépítették a szinkronizált géppuskákat , helyette a kabin padlójába került két Lewis géppuska 45 fokba lefelé-előre irányozva . A felső szárny tetejére került egy másik Lewis önvédelemre , és páncélozták a kabint .
'18 Február 15.-én repült a gép először TF.1 jelzéssel (Trench Fighter - lövészárok vadász) , majd a francia frontra került csapatpróbára . Itt derült ki , hogy a koncepció alapvetően hibás . A TF.1-esnek kis magasságon kellett a lövészárkok felett , avval párhuzamosan repülni , hogy hatékonyan tüzelhessen . A pilótának az orr és a szárny miatt szinte semmi kilátása nem volt lefelé , hogy a gépet pontosan a kanyargós lövészárok felett tartsa , főképp hogy kétrét kellett görnyednie a kabinba ha a fegyver dobtárát a lábszára magasságában ki akarta cserélni . Persze eközben a földről mindenki őt lőtte mindennel , és a frontvonal felett ellenséges vadász is akadt bőven ...
A gépet rövidesen visszarendelték angliába , a fejlesztést leállították . A Sopwith újragondolta a koncepciót , és kifejlesztette a konvencionálisabb fegyverzetű TF.2 Salamander-t , ami az egyik első hatékony csatarepülő lett .

A Roden 1/72-es Camel családja nagyon szép , és csak jókat hallani róla . Majd kiderül ...
A prototípusról nem sok képet találni sajnos :

Kép

Kép

És a fegyverzet beépítése :

Kép

Ha a jelenleg futó projektem kész lesz csak akkor kezdek ebbe bele , tehát most még egy kis pihenő ...  ;D
Kép
                                       http://felegyhazi-makett.webnode.hu/

lalesz

Re:Sopwith TF.1 Camel "Trench Fighter" Roden 1/72

Hozzászólás Szerző: lalesz » 2012.10.19. 03:12

wow!

nagyon klassz választás!

f2d

Hozzászólás Szerző: f2d » 2013.03.17. 00:15

Lehet kiváncsiskodnom? :D
Hogy áll ez a gép? Én már Su-34 2.0-nál tartok, ugyanis varrásmentén repedt. > :(
Hátha inspirál, itt egy jó kis tutorial huzalozáshoz: http://hcmodelling.com/viewtopic.php?f=28&t=2989
KépKép

Kató

Hozzászólás Szerző: Kató » 2013.03.17. 06:26

f2d link írta: Lehet kiváncsiskodnom? :D
Hogy áll ez a gép?
Dobozban , a szekrény tetején ...  :-X

Még a jelenleg a Repülős Munkaasztalon futó (?) Spad-projektem el nem készül , addig ennek nem fogok neki . Nem sok értelmét látom több mindenbe belekapni , hogy aztán semmivel se haladjak . Csak az a gond , hogy sajnos a Spad is egy helyben toporog . Mostanában 12/12-ben dolgozom , így csak hétvégéken tudok 1-2 órát lopni makettezésre , ha úgy dobja a gép .  :'(  Még pár óra meló lenne a Spad-on (+ száradási idők) , reményeim szerint a következő két hétvégén be bírom fejezni . Aztán elkezdem ezt az apróságot .
Kép

Kató

Hozzászólás Szerző: Kató » 2013.04.05. 04:32

Mire néhány villámkezű GB.-társ már végzett is az ide delegált gépével , én is eljutottam az út elejére ...  ;D
Szóval először a remekbe szabott LeRhone motort vettem kezelésbe . Nem is csináltam vele semmit , lényegében csak lefestettem . Ha valaki nagyon háklis az ilyesmire , a ráöntött szelepemelő rudakat lecserélheti , de szerintem felesleges , mert a kész gépen a motor hátsó része szinte teljesen takarásba van .

Kép

A kabin oldalfalait is kicsit megdolgoztam . A gyártó nagy lelkesedésében a fa rácsszerkezetet a kabin mögött a vászonborítású részen is folytatta . Ezt lerobbantottam , és pótoltam a hiányzó törzskeretet (talán kicsit vaskosabb a kelleténél , de "szódával elmegy") . A furnérborítást a rács miatt nem tudtam sajnos normálisan megfesteni . Elkészítettem a belső huzal-merevítést is , valamint a gázkartól az üzemagyagtartály és a motor felé tartó csöveket . Az esélytelenek teljes nyugalmával dolgoztam , mivel tisztában vagyok vele , hogy az elvégzett munka fele nem fog a végén látszani ...  :-X  : :)

Kép
Kép

lacicsabi

Hozzászólás Szerző: lacicsabi » 2013.04.05. 06:58

Szia Kató!

Azért ezzel a madárkával is szépen haladsz!
László Csaba "lacicsabi"
Kép

Kató

Hozzászólás Szerző: Kató » 2013.05.02. 05:52

Úgy érzem , félelmetes tempót diktálok ...  ;D
Elkészült a kabin és bekerült a helyére . Az ülést lecseréltem az Eduard maratására , a szegélyét festés előtt végigkentem faragasztóval . Így nem pengevékony , és a ragasztó tökéletesen imitálja az eredeti szegélyén lévő párnázott bőrborítást . A hevederek is Edu maratások . A műszerfalhoz felhasználtam az előző Spad XIII.-asból kimaradt matrica műszerskálákat és a hozzájuk tartozó maratott műszer-peremeket .
Mivel az ülést és a botkormányt tartó rácsszerkezet nem fért a helyére alapos gyalulás következett . Mint kiderült , az előzőleg beépített benzincsövek se férnek el , így a potyára végzett munka örömével bontottam vissza a gázkartól hátrafelé lévő részt ...  ???  Mindegy , az ülés úgyis kitakarná . Így is csak egy hektó pillanatragasztóval tudtam a két törzsfelet összehúzatni .  :-\
Persze így összeszerelve már normális képeket nehéz készíteni róla . Pl. a műszerfalat abszolút nem tudtam lefotózni , ahogy hátúról rá akartam közelíteni a gép mindig a közelebb lévő üzemanyagtartályra állt rá .  :-[ 
A lényeg , ha a felső burkolat és a felső szárny is rákerül , lényegében csak az ülés fog látszani ...  : :)

Kép

Kép

Kép
Kép

f2d

Hozzászólás Szerző: f2d » 2013.05.02. 07:04

Ez is beindult. :)
Jó lesz a kabin.
KépKép

Tóth Gábor