Figurás társadalom, helyzetértékelés 2014 eleje

Freddy

Re:Figurás társadalom, helyzetértékelés 2014 eleje

Post by Freddy »

Black Army link wrote: Lényegében te most nagy általánosságban beszélsz az emberekről. Akik az alábbi "problémákkal" nem tudnak megküzdeni, azok amúgy sem lesznek egy adott hobbi megszállott követői. Hiszen éppen az a lényeg, hogy a hobbid az életed része. Ez tetszik, ezt akarod csinálni, erre gondolsz, amikor a munkahelyeden rossz napod van (a családod mellett természetesen), ebben tudsz feloldódni. Ez az elhivatottság alakítja ki az igényt, hogy fejleszd magad a képességeidnek megfelelően, vagy megszerezd, előállítsd a segédanyagaidat.
Személyes tapasztalataim alapján, éljenek az emberek bárhol, Szibériában, vagy egy észak-olasz panelház emeletén, felül tudnak emelkedni földrajzi- és anyagi helyzetükön annak érdekében, hogy a nekik tetsző szinten figurákat készítsenek.
Minden akadályt át lehet ugrani, de minél magasabb, annál kevesebb ember fogja (=tudja+akarja+nem választ szintén csábító, de alacsonyabb ugrást igénylő célt) átugrani. A csak neten, csak külföldről elérhető kínálat ma Magyarországon egy ilyen magas akadály.
Szerintem a figurások között se mindenki olyan, hogy nem tudja elképzelni az életét másként, mint figurásként. A potenciális figurások még kisebb arányban. Ha akadályt látnak, nem kínlódnak vele, inkább jön a könnyebben megvalósítható B terv.

Freddy

Post by Freddy »

Vicces egyébként, de ennek a problémának a fordítottja is megvan: wargame-sek figurák elkészítésében vannak otthon, és az számít a főcsapásnak, a járművekre meg kissé idegenkedve néznek.

Grüne Teufel

Post by Grüne Teufel »

Ha belegondolok, hogy anno én hogyan kezdtem az egész "szakmát"... 7-8 éves koromban kaptam unokabágyámtől egy doboz 1/72-es figurát (Airfix, ha jól emlékszem) és azokkal játszottam újra különböző nagy csatákat
;D ;D ;D Nekem a angol ejtőernyős készlettel indult, szintén Airfix, 1-2 figura kinézetére még most is emlékszem! Meg arra is amikor először botlottam bele makettboltba, a Hollán Ernő utcai volt az....azt hiszem az volt az első olyan pillanat amikor gyerekként a leginkább kikerekedett a szemem ( na jó, csak a második, a Takács Gabriellára jobban a 6 C-ből....viszont az elmúlt de a makettezés megmaradt  ;D ).
Nyilván minden "szakágban" ezer féle makett van. Arra gondoltam, hogy van-e olyan figurás sorozat vagy akárminek is nevezzük, amit megvehetsz egy 8-10 évesnek? Amitől beleszeret a figurázásba?
Vegyük a példám. Azt szeretném, hogy a fiam (8) makettezzen. Beviszem egy boltba és arra építek, hogy vegyen a kezébe egy-egy makettet és válasszon. Mi van a boltban? Tank meg repülő, azt tudja megnézni kézbe venni, ezek tudják megragadni. Most a börzén vettünk neki egy Airfix Raptort. Tetszett neki, igaz ilyen lego jellegű cucc, de mégis valami. Vettem volna neki mást is, de nincs ilyesmi dolog.
Szerintem ha lenne figurás választék kisebbeknek akkor is haditechnikai maketteket választana még, meggyőződésem, hogy "figurás fertőzést" akkor kaphat el az ember, ha a történelem és a háborúk történetéből jobban érdekli a humán tényező mint a technikai fejlődés vagy eszközök, ilyen szintű érdeklődés viszont csak későbbi életkorban alakul ki.
Én most nem a történelmi utánajárásról beszéltem.
Én sem.
Ha mondjuk Pegaso-ék kiadnának egy római konzult, harci díszben, akkor effektíve festhetsz egy római konzult és rajtad kívül meg fogják tenni ezt több százan a világon ( és itt jön az, hogy nem érdemes egyfajta művészetként gondolni szerintem a makettezés egyetlen változatára sem, mert ha a több száz közül nem vagy benne az első 20-30-ban....hát sorry, de művészként ez csúnya bukta volna, makettezőként viszont csak egy eredmény ami javítható ) . Konzulból évente választottak kettőt, számolatlanul választhatnál a nevek közül. Ellenben ha faragsz a gyűrűs ujjára egy oroszlánfejes pecsétgyűrűt - vagy megkérsz rá valakit - akkor nem egy konzul lesz a sok közül, nem egy névtelen figura a többi ugyanolyan több száz között, hanem maga Pompeius Magno, a történelem egy valós szelete 54mm-ben megjelenítve és megnevesítve, egy történettel a figura mögött. Erre gondoltam, és így működik a Tigris vagy a Messer esetében is, csinálhatod úgy, amire a hozzá nem értők és a hozzáértők azt mondják " ez egy Tigris", ez egy " Messer", vagy úgy is amire a hozzáértők azt mondják " ez AZ A Tigris", "ez AZ A Messer". Ez a szint már nem történelmi utána járás, az ennél általánosabb információknál már megvalósul. ( Igazából " közkívánatra" mára már a történelmi utánajárás sem elvárás mert sokan ezt a szintet sem képesek felvenni, vagy pontosabban egyszerűen nem hajlandóak mert komfortosabb így makettezni. ) Nem tudom, hogy a figurás példán keresztül sikerült-e felvázolnom a szinteket....de egyébként nem baj, ha valaki szimplán csak makettezik, fest vagy figurát farag...makettezik, ez a lényeg.
Az emberek többségének alig van bármire ideje a munkáját követően
Sajnos ez is nagyon igaz  :( , a saját bőrömön tapasztalom meg, hogy amióta - kényszerűségből ugyan - profilt váltottam, nem csak, hogy időm van makettezni , nem is kevés,de kedvem még inkább.
Még ha az olcsó kalózmásolatokat veszi is. Utóbbi is komoly gond. Magyarországon nem fű alatt, hanem teljesen nyíltan is lehet másolt figurákat árulni. Ez is a kultúra hiánya, hisz néhány erőltetett gesztuson kívül a köztudatban nincs benne az, hogy ez a termékstruktúra disztribúciójára károsan ható jelenség.
Nem tudom ez mennyire problémának mondható, én azt mondanám inkább erre, hogy egyszerűen a piac része, piaci szereplő a másoló is. El kell fogadni, hogy az üzleti környezet kialakítása során ( mert azt hiszem , hogy alapvetően ezt gyártóként látod így ) be kell, hogy kalkuláld a jelenlétét. És az is nyilvánvaló, hogy ha ma eltűnik a másoló, holnap egy veszélyesebb és professzionálisabb fogja átvenni a megüresedett piaci pozíciót. Sőt talán megbotránkoztató lesz ez a hozzá állás, de ha a kopik-ra hajtanék akkor már inkább egy lengyellel vagy magyarral állok szóba mint egy sárgával, akitől ha rendelnék 10 Bodi figurát netről még hozzá csapna 2-őt ajándékba,aminek a tovább értékesítésével még profitot is termelnék a saját célú beruházás mellett ( és még tovább fokoznám  a jogtulajdonos kárát ), ezt viszont egy magyar vagy közép/kelet-európai szerencsére már nem tudja megtenni, mert közel van a tűzhöz.
A másik, hogy ebben a végfelhasználó mennyire ludas ?....csak egy példa rá: pár hónapja felajánlottak nekem 2db  másolt figurát a kedvenc gyártómtól potom áron, és nemet mondtam rá. Bárki mondhat rá nemet. De a legtöbben nem fognak nemet mondani, mert az anyagi lehetőségeik vagy a vásárlói moráljuk erősen behatárolja azt a pontot ahol kompromisszum készek.
Nyilván - mivel így látom - én sem vagyok szent, van jó pár másolt figurám még kb. 6-7 évvel ezelőttről, amikor még nem mondtam nemet.....de ehhez is meg kellet úgymond érni, hogy nemet tudjak mondani. Szóval valahol ez is egy fejlődési folyamat azt hiszem.

Megint szétcsúszott a téma fókusza kicsit, úgy látszik sok probléma van ebben a műfajban :) .

Szerintem célszerű lenne csinálni egy olyat, hogy azok akik kicsit kezdők vagy abszolút kezdők vagy egyik sem de fejlődni szeretnének írnának egy felsorolást mire lenne igényük. Én magam szívesen bevállalom pl. az említett "kőkorszaki" technika bemutatását, mások meg remélhetőleg rászánják az idejüket és türelmüket, hogy komolyabb technikákat prezentáljanak ( Katónál pl. máris fut a kockás projekt ). Csak ha valaki élni kívánna egy ilyen lehetőséggel, akkor az ne hirtelen spontán felindulásból fakadjon, hanem legyen kicsit komolyan véve, merthogy bárki aki ilyet felvállal azt a saját szabadidejéből teszi.

McFrost

Post by McFrost »

Grüne Teufel link wrote: Szerintem célszerű lenne csinálni egy olyat, hogy azok akik kicsit kezdők vagy abszolút kezdők vagy egyik sem de fejlődni szeretnének írnának egy felsorolást mire lenne igényük.
Akkor nekem:
- minden Vallejo színből 2-2 flakon + higító
- kerek ecset, lapos ecset, széles ecset, tű ecset, lyukas csokoládé, ét csokoládé, mogyorós csokoládé, ja az másik sztori  ;D
- a szemem/fejem mozgását követő ipari fényrendszer
- ecsetre szerelt kamera, hogy jó helyre húzzam a színt
- egy 120 mm-es profin faragott Gandalf
- na meg maga az öreg a kuckómba, hogy megfigyeljem minden rezzenését, érezzem a vén tobi illatát és maga is gyönyörködjem abban, ahogy pipafüstbő vitorlás hajót fúj

Remélem nem túl sok kérés  ;D ;D ;D
Tibai Pista, azaz Doug O'Riordan alias Mason ügynök

Novák Máté

Post by Novák Máté »

Grüne Teufel link wrote: Én sem.
Ha mondjuk Pegaso-ék kiadnának egy római konzult, harci díszben, akkor effektíve festhetsz egy római konzult és rajtad kívül meg fogják tenni ezt több százan a világon ( és itt jön az, hogy nem érdemes egyfajta művészetként gondolni szerintem a makettezés egyetlen változatára sem, mert ha a több száz közül nem vagy benne az első 20-30-ban....hát sorry, de művészként ez csúnya bukta volna, makettezőként viszont csak egy eredmény ami javítható ) . Konzulból évente választottak kettőt, számolatlanul választhatnál a nevek közül. Ellenben ha faragsz a gyűrűs ujjára egy oroszlánfejes pecsétgyűrűt - vagy megkérsz rá valakit - akkor nem egy konzul lesz a sok közül, nem egy névtelen figura a többi ugyanolyan több száz között, hanem maga Pompeius Magno, a történelem egy valós szelete 54mm-ben megjelenítve és megnevesítve, egy történettel a figura mögött. Erre gondoltam, és így működik a Tigris vagy a Messer esetében is, csinálhatod úgy, amire a hozzá nem értők és a hozzáértők azt mondják " ez egy Tigris", ez egy " Messer", vagy úgy is amire a hozzáértők azt mondják " ez AZ A Tigris", "ez AZ A Messer". Ez a szint már nem történelmi utána járás, az ennél általánosabb információknál már megvalósul. ( Igazából " közkívánatra" mára már a történelmi utánajárás sem elvárás mert sokan ezt a szintet sem képesek felvenni, vagy pontosabban egyszerűen nem hajlandóak mert komfortosabb így makettezni. ) Nem tudom, hogy a figurás példán keresztül sikerült-e felvázolnom a szinteket....de egyébként nem baj, ha valaki szimplán csak makettezik, fest vagy figurát farag...makettezik, ez a lényeg.
Jaja ezt vágom, hogy sok utánajárást igényel egy harckocsi vagy repülő, nem is arra értettem a dolgot. A művészetet ennél a témánál úgy értem, hogy a figurafaragás a szobrászatnak, a festés pedig a realista festészetnek felel meg. Az is művészet amit pl Bera Karesz csinál. Pofám szakad le amikor meglátom a munkáit.
Image Image

Novák Máté

Post by Novák Máté »

McFrost link wrote: Akkor nekem:
- minden Vallejo színből 2-2 flakon + higító
- kerek ecset, lapos ecset, széles ecset, tű ecset, lyukas csokoládé, ét csokoládé, mogyorós csokoládé, ja az másik sztori  ;D
- a szemem/fejem mozgását követő ipari fényrendszer
- ecsetre szerelt kamera, hogy jó helyre húzzam a színt
- egy 120 mm-es profin faragott Gandalf
- na meg maga az öreg a kuckómba, hogy megfigyeljem minden rezzenését, érezzem a vén tobi illatát és maga is gyönyörködjem abban, ahogy pipafüstbő vitorlás hajót fúj

Remélem nem túl sok kérés  ;D ;D ;D
Erről most az jutott az eszembe, amikor az Armageddonban Harry (Bruce Willis) és Truman (Billy Bob Thornton) beszélgettek a "plusz juttatásokról", ha sikeresen megcsinálják a küldetést  ;D
Image Image

Grüne Teufel

Post by Grüne Teufel »

minden Vallejo színből 2-2 flakon + higító
Na látod, ez egyből egy olyan dolog ami táptalaj a figurázás túlmisztifikálására.....mielőtt elkezdtem volna festeni a most készülő figurámat, összeszámoltam mim van. Vallejoból 108 db különböző árnyalat. Eddig összesen használtam 7-et, meg persze azok keverékeit. Szerintem a végéig még max 2 vagy 3 árnyalat kerül elő, és ennyi.
Erről most az jutott az eszembe, amikor az Armageddonban Harry (Bruce Willis) és Truman (Billy Bob Thornton) beszélgettek a "plusz juttatásokról", ha sikeresen megcsinálják a küldetést
;D A legokosabb kérésük a legszimpatikusabb ;D
Last edited by Grüne Teufel on 2014.03.27. 19:23, edited 1 time in total.

Freddy

Post by Freddy »

Novák Máté link wrote: Jaja ezt vágom, hogy sok utánajárást igényel egy harckocsi vagy repülő, nem is arra értettem a dolgot. A művészetet ennél a témánál úgy értem, hogy a figurafaragás a szobrászatnak, a festés pedig a realista festészetnek felel meg. Az is művészet amit pl Bera Karesz csinál. Pofám szakad le amikor meglátom a munkáit.
Szerintem (amellett, hogy sok művész technikai tudásban sehol nincs az átlag makettezőtől) a figurázást és a diorámaépítést lehet művészetnek nevezni a makettező műfajok közül, ezek jóval több lehetőséget kínálnak az egyéni látásmód belevitelére (és sokkal jobban igénylik is ezt), mint a többi.

Grüne Teufel

Post by Grüne Teufel »

:-X Én nem igen tudok azonosulni továbbra sem azzal, hogy a makettező egy fajta művész lenne ( inkább úgy mondanám, hogy olyan szakember aki művészeti technikákat és fogásokat eredményesen tud alkalmazni a tevékenysége során ), gyakorlatilag egy makettező tud át emelni vagy használni elemeket képzőművészeti szakágakból a saját hobbijába nem pedig fordítva....de ha valaki jobban makettezik attól, hogy így defíniálja magát, hát tegye.

Forintos

Post by Forintos »

Üdv!
Nagyon elgondolkodtató, amiket itt olvashattam. Sokat foglalkoztat engem is a figurák problémája. Úgy látom, a többi területhez képest itt van a legkevesebb tökéletesnek mondható, ugyanakkor a legtöbb kifogásolható produktum. Arra a következtetésre jutottam, hogy itt élőlényeket kellene a lehető legteljesebb élethűséggel bemutatni, ebből fakad a nehézség. Egy iparilag előállított terméket már nem gond leutánozni, sem plasztikájában, sem festésében. De embert, állatot, az már teljesen más feladat. Említeném a panoptikumokban szereplő, életnagyságban készült figurákat: hiába a valódi anyagból ráadott ruházat, a legtökéletesebb bőrutánzat és üvegszem, mégis észrevehetően merevebb, "élettelen" utánzatok. Mindezt lekicsinyítve a helyzet csak romlik, ráadásul a valódi anyagokat (textil, haj, stb.) már csak festve lehet ábrázolni. Ugyanakkor pl. egy páncélruhával, gázálarctokkal, fegyverrel ilyen probléma nincs. A szem ("a lélek tükre") az egyik fő hibalehetőség. Mi, emberek már csak úgy alakultunk ki, hogy embertársainkat látjuk évezredek óta a leggyakrabban. Ennek következményeként kifejlődött egy nagyon finom megfigyelési képesség, amit sehol, más területen ennyire nem tapasztaltam. Gondolok itt arra, hogy milyen arcot, alakot tartunk vonzónak. A legkisebb, miliméterekben kifejezhető eltérés már zavart okoz, akár a szájat, orrot, fület vagy a szemeket nézzük. Talán még az állatokkal foglalkozók rendelkeznek hasonló képességekkel (lovászok, vadászok, kutyatenyésztők, stb.) Lehet, hogy mindez az oka annak, hogy van festészet és van szobrászat, de a kettő kombinációja - ami most a témánk - nem "jött össze", bár az első emberi plasztikai alkotások még színezve készültek, legalábbis a nyomok erre utalnak. A ruházat    a másik probléma, mivel a festékhez képest az is kisebb-nagyobb plasztikával rendelkezik (selyemtől a bársonyon át a dúrva zsákvászonig). A festék ezt nem adja vissza. Az anatómiáról még nem is beszéltem, ahol szintén észrevehető a legkisebb torzulás is, nem is kell ehhez különösebb képzettség. Hosszan lehetne még elmélkedni, de én ebben látom a problémát, nem a készletekben, vagy azok árában.
Kálmán
Image

Post Reply

Return to “Munkaasztal – Figurák”