M3 GMC Half-track in DAK service

Készülő harcjárműmakettek.

Moderátor: Rumcajsz

andorka
Kapcsolat:

RE: M3 GMC Half-track in DAK service

Hozzászólás Szerző: andorka » 2015.01.26. 06:48

gszaszko írta: Nincsen semmi gond, csak egy picit "offensive" nek éreztem. Valóban mester okleveles vagyok, azonban ezt makettezésből szereztem, nem lőszer, fegyver ismeretből. Sajnos nem lehettem annó katona, bármennyire is szerettem volna, így ezeket a "triviális" dolgokat magam kell megtanuljam. Aki nem mer kérdezni, soha nem fog tanulni! Most sem szégyenlem a kérdésem, ha kelllene, most is ugyan úgy megkérdezném! Még egyszer mondom nincs harag! :cool:

Üdv
Gergő

Helló,
Én sem voltam katona, csak volt régen egy Academy készletem (#1382) és emlékeztem, hogy nem egyforma a két lőszer.

A német T-34-es példádra kicsit visszakanyarodva: szerintem ott a darabszám miatt fontolták meg a németek a komolyabb logisztika kiépítését. 1200darab zsákmány jármű már olyan tetemes mennyiség, ami miatt érdemes volt a lőszereket, alkatrészt és üzemanyagot (ne felejtsük, a német tankokól eltérűen a ruszkik dízellel hajtották a járműveket) rendszeresíteni, illetve beilleszteni a német ellátó láncba. Ezzel szemben ilyen amcsi félhernyót nem nagy számban zsákmányoltak, addig lőttek a löveggel, amíg volt lőszer (vagy a légifölény miatt ki nem szedték alóluk a gépet)

Forintos

Hozzászólás Szerző: Forintos » 2015.01.27. 02:22

Nem szorosan a témához tartozik, de ha említve lett: a németeknél rendszeresítve volt a dízel üzemanyag. Teherautók(pl. Mercedes), de a "Puma" is dízeles volt. Az igaz, hogy a páncélosok nem.
Kép

Freddy

Hozzászólás Szerző: Freddy » 2015.01.27. 06:13

Az űrméretjelölés ráadásul sokszor csak névleges.
-Az ágyúk űrmérete tradicionálisan még az elöltöltők korszakából jön, itt általában a golyó (mert az még golyó volt) súlyát jelölő fontérték alapján jelölték a kalibert, aztán ezt számolták át hosszmértékre idővel (sőt, az angolok pl nem is). Természetesen ez a legritkább esetben jött ki kerek számra, ezért általában egyszerűen kerekítettek- ki erre, ki arra, a font az kb minden országban más volt. A magyar 8cm-es ágyúk is 75mm-esek voltak igazából, csak egy időben az volt a kattanás, hogy centiben legyen egész szám.
-a fontok is különböztek az egyes országokban, de amikor már hosszmértékkel jelölték a kalibert, akkor sem mindenki használt egyből SI-t. Az orosz 7,62mm pl három vonás (cár atyuska idejében volt egy ilyen nevű mértékegységük), így könnyen látható, hogy a 122mm, 152mm, 76,2mm-es ágyúik kalibere is vonásban jön ki szép, kerek számra- milliméterben nyilván ott a kerekítés.
- bár ez főleg a modern időkben, és a kézi lőfegyvereknél divat, de sokszor egy új lőszert is a tényleges átmérőjétől eltérő kaliberrel vesznek fel a nómenklatúrába, hogy megkülönböztessék egy létező, azonos kaliberűtől, amivel viszont nem kompatibilis: a wildcat lőszerek között sok ilyen fordul elő (ezek házi gyártmányú lőszerek, általában egy megokosított töltényhüvelyre szerelnek rá valamilyen, már létező lövedéket- ha beválik, akkor időnként sorozatgyártásba kerül, és készülnek hozzá fegyverek, szóval valami értelmes jelölést kell adni neki)

Az egyes ágyúcsöveket bizonyos határok között át lehet alakítani egymásba, betétcsővel, illetve a cső felfúrásával, de ez nem az a csapatműhelyben elvégezhető típusú művelet.

Azt nem tudom, hogy gyártottak-e a németek zsákmányolt ágyúkhoz lőszert, vagy egyszerűen használták azt is zsákmányból- hiszen, ahogy ágyút találtak, lőszert, raktárat is találhattak. Ha volt gyártás, az viszont tuti, hogy Németországban történt, onnan viszont nem biztos, hogy eljutott a mindig ellátási gondokkal küzdő Afrika Korpshoz.

Muzzy

Hozzászólás Szerző: Muzzy » 2015.01.28. 00:39

Azt sem szabad elfelejteni, hogy a németek nem csak harckocsikat zsákmányoltak, hanem pl. a kijevi katlann esetében hatalmas mennyiségú tábori löveget is, amelyek ugyan olyan lőszert használtak, mint a HK-k!
A Marder III korai változatára is szovjet páncéltörő ágyút tettek, Ha jól emlékszem ehhez viszont német lőszert fejlesztettek, mert a szovjet PC átütő képessége nem volt a legjobb.
Muzzy
Kép

gszaszko
Kapcsolat:

Re: M3 GMC Half-track in DAK service

Hozzászólás Szerző: gszaszko » 2015.12.09. 03:13

Sziasztok!

Sok herce hurca után (lemondták a cikket, aztán újra megrendelték) folytatom a kis GMC-t. Felraktam két képet a blogomra, a hétvége után több is várható.

http://myscaleworld.blogspot.hu/search/ ... %20service

Üdv
Gergő

gszaszko
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: gszaszko » 2016.01.01. 07:15

Helló mindenki!

Elkészült a vas! Íme egy kép róla, a többi a blogomon.

Kép

http://myscaleworld.blogspot.hu/search/ ... %20service

Spangli

Hozzászólás Szerző: Spangli » 2016.01.01. 08:57

Remek.

komatyi
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: komatyi » 2016.01.01. 09:35

Szíp lett!!! ;)

Üdv! komatyi

PanzerMatyi

Hozzászólás Szerző: PanzerMatyi » 2016.01.01. 12:38

Szia Geri!

Szép kezdete egy makettekben gazdag új esztendőnek! Elismerésem! :)

m7priests

Hozzászólás Szerző: m7priests » 2016.01.02. 04:23

Szép lett, Gergő! Különösen a finom karcok/kopások és a halvány koszcsíkok tetszenek. Nagyon jó az összkép!
Egy kiegészítést engedj meg: az első fényszórók üvegének van egy vékony pereme, ami nálad hiányzik.
Csatolmányok
M3 75mm GMC.jpg
M3 75mm GMC.jpg (102.07 KiB) Megtekintve 1201 alkalommal
M3 75mm GMC-lámpa.jpg
M3 75mm GMC-lámpa.jpg (62.12 KiB) Megtekintve 1201 alkalommal
Varga István
Up the Irons!
"-Te, Franco nem frankó!
-Hát akkó ki?"

Válasz küldése

Vissza: “Munkaasztal – Harcjárművek ”