35M Ansaldo és harckocsizó, vegyes 1:35

Készülő harcjárműmakettek.

Moderator: Rumcajsz

i.csab

Re: 35M Ansaldo és harckocsizó, vegyes 1:35

Post by i.csab »

Köszönöm mindenkinek a hozzászólását. De nekem még valahogy mindig nem kerek a történet; ha az alap sárga - a foltok színei továbbra sem tiszták…

Ezzel témával egyébként csak próbáltam valami izgalmasabbhoz hozzá nyúlni, hogy ne a megszokott terepszín vagy egyszínű masina tűnjön fel újra. Úgy gondoltam, hogy az elfekvő alkatrészekből összedobva pont alkalmas arra, hogy lehet kísérletezni…Az eredmény vagy tetszik, vagy nem. Ahogy már elhangzott (mint ellenérv is) úgy gondolom, hogy parttalan az eszmecsere erről; akár ilyen is lehetett, de akár olyan is.

Egyébként ugye a minta korán sem az én érdemem, már korábban tőlem sokkal magasabb minőségben megépítették ezt a kisharckocsit teljes egészében…

Köszönöm a segítő hozzászólásokat.
Üdvözlettel: i.csab

romsitsa

Post by romsitsa »

Van egy egyre erősebb gyanúm, lehet, hogy olasz vonalon kell keresgélni?
32M_Breda_-_B-551_-_Kolozsv_r___vatera_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
32M_Breda_-_B-551_-_Kolozsv_r___vatera_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (138.12 KiB) Viewed 1760 times
13285.jpg
13285.jpg (90.9 KiB) Viewed 1760 times
12668.jpg
12668.jpg (47.01 KiB) Viewed 1760 times
9886_1_big.jpg
9886_1_big.jpg (138.39 KiB) Viewed 1760 times
Képek a netről.

Üdv

Á

Sokolka

Post by Sokolka »

A Fiat esetében pont a sárgánál akadtunk el anno- az mondjuk eszünkbe se jutott, hogy gyárilag ment rá ?
Már látom, hogy a közeljövőben megint naponta elhangzik majd a havanna/avana giallo :D :D
Magyarázná, hogy miért éppen piszkos sárga kellett a francia ágon jellemző umbra és okker helyett :blush:

romsitsa

Post by romsitsa »

Akkor is feltűnt, de akkor sem tartottam jónak a sárga alapot. Az olaszoknak volt egy sötétbarna-barna-zöld kombinációjuk, azon vacillálok, csak nem látom még annak sem az értelmét.
A fotóim alapján csak olasz import technikán volt világos alapon sötét foltozás.

Üdv

Á

Gróf Almásy

Post by Gróf Almásy »

Pedig nem ördögtől való a sárga alap magyar vonalon sem! Meg kell nézni a fortepan.hu-n Konok Tamás képei között a 29.M. Boforsot. Ott is dominál a sárga, lényegesen nagyobb felület van belőle, mint a zöldből, a barna meg egész kevés.

Image

romsitsa

Post by romsitsa »

Bocs, hogy szétoffoljuk.
Az észrevétel jogos, de a foltok alakjából én itt is zöld alapon sárga-barna foltozást látok. Ami kérdéses, hogy a Bofors milyen színek kombinációval van lefestve? A legénységi posztóhoz viszonyítva nagyon világos a zöld, de ez lehet, hogy csak a fényviszonyok miatt van. (És a sisakok szürkék?)
Hasonlóan a Don-kanyar 1942-43 57. oldalán az Opel pl. milyen színű, ha a világos foltok tónusukban a mögötte lévő Ford ponyvájának zöldjére hajaznak?
Vagy ugyanitt a 63. oldalon miért van akkora különbség a két Botond ponyvája között?
Gyártási tolerancia volt a színekben, vagy mindkét színkombinációt használták vagy azzal festettek, ami volt?
Az Uhri parancsnoki Kruppra viszont rosszul emlékeztem, a sárga ott is a legfelső szín, de nagyon nagy felületre festették.

Üdv

Á

Gróf Almásy

Post by Gróf Almásy »

A Fortepanon majdnem körbe van fotózva ez a löveg. A löveg fékhengerein egyértelműen jóval több a sárga terület, mint a zöld, de a többi fotót megnézve a lövegtalpon és a kezelőszerveken is dominál, de minimum ugyanolyan arányban látható.
A színkombináció a szürkészöld- piszkos sárga- szürkés barna kombináció.
A legénységi posztóhoz, ami tábori barna(ebben a késő délutáni megvilágításban mustárosabb színű) volt, szerintem nem lehet zöldet arányítani :) Inkább a nyárfa levelekhez próbáld meg viszonyítani, így jól kihozza a tompa, szürkészöld színt(ami már egy kissé napszíttának is tűnik).
A barnán viszont tökéletesen látszik, hogy se nem vöröses, se nem világosbarna. Ebből a majdnem feketésbarnából semmiféle varázslattal nem fogunk ilyen színeket kapni, ez a fakulással is inkább szürkül.
A régi kép színei egyébként el vannak egy kicsi tolva a kék irányába, illetve a szaturációjával(színtelítettség) is vannak már problémák, de nem vészesen.
A sisakokat először én is szürkének néztem, de aztán letöltöttem a képet és kinagyítva láttam, hogy ezek még tábori zöld sisakok, csak el van tolódva a színük a fentebb leírtak miatt. Egyébként valóban elég nagy számban lettek lefestve szürkére a területen, a légi felderítés ugyanis összekeverte a hasonló színű egyenruhával és sisakkal rendelkező szovjetekkel a magyarokat. De ezek zömében kézzel készült festések voltak, nem a németekére hajazó zöldesszürke volt, hanem inkább a páncélosszürkére hasonlított.

romsitsa

Post by romsitsa »

Nem gondolom, hogy a sisakok tábori zöldek lennének, mert a kopások más színűek, így én átfestés sejtek. Vagy a sisakokat világosra alapozták a gyári festés előtt? Az egyenruha színével azért vetettem össze, mert a pl. tarackok zöldje sokkal közelebb van a posztóéhoz. Így valószínű, hogy ezen a légvédelmi ágyún a légi megfigyelés elleni színek vannak vagy valami "pót" megoldás.

Üdv

Á

Sokolka

Post by Sokolka »

:D Bundesheer?
Acél barna és tábori barna éppenséggel lehet...valahogy a Steyr-Solothurn 34,A, meg a 28-as Erma is ott figyel bakáinknál a képeken szép számmal, pedig csak osztrák belbiz-es megrendelés ismert papíron és még csak a lőszer sem volt nálunk rendszerben :P
A sötétebb, acél-barna aluedények és csatok és gombok is vegyesen kerültek hozzánk a gyártóktól.
Meg aztán sátorlapból is barnán nyomottat használtak, az M50 volt az első ami német mintát követett nagyjából homok alappal meg okker és acélszürke mintával.

Gróf Almásy

Post by Gróf Almásy »

A sisakok tábori zöldek. És gyári festésűek, ez is szépen látszik a nagyításnál. A "kopások" pedig csak szennyeződések, klasszikusan úgy néznek ki, mint amikor fejjel lefelé leteszed a homokba, vagy a fedezék szélére. Ennyi.
Az egyenruha pedig NEM zöld! Épp ezért NEM lehet hasonlítani semmiféle zöldhöz. Tábori barna volt, és inkább mustárosabb színe volt, főleg a délutáni melegebb színhőmérsékletű fényben. Enyhe(nagyon minimális, szinte csak sejthető) zöldes árnyalata a hidegebb, nem természetes fényben van csak, mint pl. a neonfény. De ez is csak a szemünk becsapása miatt látszódik így. Természetes fényben a barna árnyalatait hozza ki, a napszaktól függően. Ezt mind tapasztalatból írom, mivel nem csak fényképen láttam eredeti egyenruhákat.

Itt vannak a keleti fronton szürkére festett sisakok. A Don környékén elég nagy számban kerülnek elő. Látni lehet, hogy nem zöldes szürke, hanem- ahogy már artam- inkább a páncélos szürkére hajaz.

Image
Image
Image

Post Reply

Return to “Munkaasztal – Harcjárművek ”