SD-100 Kuba, 1961- 1:35

Készülő harcjárműmakettek.

Moderator: Rumcajsz

Post Reply
Czefi

SD-100 Kuba, 1961- 1:35

Post by Czefi »

Sziasztok!

Befejezvén a JP projektet, egy új vállalásba kezdtem. Térben- időben- témában messze ugrottam az eddig megszokottnak tekinthető 1944-1945 Magyarország vonaltól, és az SU-100 páncélvadász Kubában használt példányát fogom megépíteni, amelyet az 1961-es disznó öbölben történt események során vetettek be. A járművek pontosabban az SU-100 csehszlovák "SD-100" klónjai, amelyek kubai változatairól több kép is elérhető, mivel Fidel Castro is egy ilyen páncélvadászon irányította a honvédő erőket. A konfliktus részleteiről nem írok, amikor egyik barátommal beszéltünk az új projektről, kezembe adta a regiment magazin utóbbi számát, amiben részletesen leírják az eseményeket.

Fidel kocsija:

Image

Image

Image

Image

Image

Egyéb kubai SD-100-asok:

Image

Image

Image

A képeket elemezve megfigyelhető, hogy a kocsik főbb jellemzői a T-55-ről származó tárolódobozok, az egy nyílásból álló töltőkezelő nyílás, a BKF oldal ásótartói, továbbá a tömör futógörgők ( a kiállított kubai kocsikon napjainkban már T-54 görgők vannak), és az SD-100 legfőbb jellemzője, a JKF oldalon található nagyméretű tárolódobozok.

A makettet a DRAGON 6415-ös készletéből építem, RB Model lövegcsővel, valamint a Voyager SU-100 maratásait, sárvédőit, és benzines tartályait felhasználva. Miután megérkezett a csomag, nagy lendülettel fogtam a munkához...

Image

...És aztán majdnem akkora lendülettel hajítottam ki az ablakon az egészet. A dragon makett kidolgozása összességében nagyon szép, érthetetlen hogy az alábbi alkatrészt a parancsnoki kupola helyére akarja beépíttetni az összeállítási útmutató:

Image

A fényes felületről, és a hatalmas sorjáról nem is beszélve. Szerencsére a Voyager adott gyanta kupolát... Ez persze csak apróság, az már nagyobb baj hogy a fő darabok illeszkedésére való jelző valahol a gyalázatos és a vállalhatatlan között lehet. az oldalsó páncéllemezek illeszkedése semmilyen szinten nem valósul meg, az alváz és a felépítmény öntvénye sem kommunikál egymással, a függőleges lemezek közé egyenlőre lehetetlen beültetni a front lemezt.

Image

Image

Image

Szerencsés körülmény, hogy az igazi kocsikon is gyakran hatalmas hegesztési varratok találhatóak, amelyek elrejtik a makett pontatlanságait. Dehát mindezt egy dragon készlettől nem várná az ember. Így hát vettem egy nagy levegőt, eltávolítottam az egyébként szép, de pontatlan megjelenésű hegesztéseket, és nekiálltam csiszolni. A pontossá tett alkatrészek közötti hegesztéseket az eredeti, elég vad forma alapján reprodukáltam.

Image

Image

Image

Image

Szóval móka és kacagás a dolog, fogalmam sincs hogy minderre a maratások hogyan fognak illeszkedni, de reméljük a legjobbakat, bízom benne hogy ha a fő darabok összeálltak, utána már könnyebb lesz a dolog. Folytatása (reméljük) következik !

Sokolka

Re: SD-100 Kuba, 1961- 1:35

Post by Sokolka »

Szuper témaválasztás!
Sajnos a parancsnoki kupola pontos mása egyedül a Miniarm kínálatában szerepel eszetlen áron, ha sikerül egyáltalán felhajtani.
Az átmérője és a falmagassága minimálisan eltér a Voyagernél is, de még mindig az a legjobb választás. A Miniart meg csak jövő év második felére ígéri a saját műanyag 100-asát, így nincs más alternatíva.

A fényképeken a személyzeten nem orosz, hanem cseh változatú khaska harckocsizó fejvédő van. Nagyon ritka a makettfigurákon. Talán valami izraeli harckocsizós készletben találsz, vagy érdemes megkérdezni az SKP Models-t hogy mi a helyzet náluk?
Jó építést kívánok!

A fejekhez a Hornet HRH-04 készlete minimális átalakítással jó miután a szabását nem oroszról mintázták :) !
http://tokyostory.exblog.jp/13282480/

Czefi

Post by Czefi »

Hali!

Köszi a tippet a sapkákkal kapcsolatban ! Megmondom őszintén én azt sem tudom még, hogy milyen egyenruha van a katonákon...
A parancsnoki kupolából szerintem is a voyager jó alternatíva, már fel is került a makettre, viszont jó eséllyel zárt állapotban fogom elkészíteni a búvónyílásokat mivel a belső térből semmit nem fogok kidolgozni, azt meg nem akarom hogy be lehessen látni. Ez egyedül a parancsnok nyílásán át nem jelentene gondot, de ott meg elég komolyan bele kellett nyúlni a dolgokba, hogy összeérjenek az alkatrészek, úgyhogy az sem alternatíva. Rá/mellé lehet dobok egy-két figurát, de nagyon tetszik a kocsi formája és nem nagyon akarom megtörni alakokkal meg a mindenfelé kiálló búvónyílásokkal.

Sokolka

Post by Sokolka »

A CMK-nak van felkötött kezű Ernesto-ja :D

Image
Image
Image

Image

Meg van egy készletük, ami Cuban leader néven fut (a régi Fidel figurájuk gáz..ez jobb)

Image
Image

Image

Czefi

Post by Czefi »

:D :D na jó, ez magas labda :D :D

Czefi

Post by Czefi »

Közben folytattam a munkát a maketten. A következő feladatként a töltőkezelő kétrészes búvónyílásának átalakítását jelöltem meg. A ref. képeken jól látható, hogy a kubai kocsikon ( és ahogy látom az cseh verziókon általában) ez egy részből áll.

Image
(ezen spec. pont nem látszik, de még nem ismertem ezt a képet a minta kocsiról)

A szerintem legegyszerűbb megoldást választottam, beragasztottam az eredeti alkatrészt, lecsiszoltam a zsanérokat, majd eltömítettem a nyílásokat, végül mindent síkba csiszoltam.

Image

Image

Image

( A jobb oldali kör esetében még újra nekimegyek, ott még nem tökéletes az eredmény, a többinél a súrlófényes vizsgálat kedvező eredményt hozott. )

Felkerült a gyanta parancsnoki kupola, aminek a hegesztési varratait is elkészítettem. A JP-n bevált a módszert alkalmaztam, miszerint a hegesztések karakterét eltúlzom, így a végén, amikor a szóráskor a festék nagyobb része a résekbe ül, pont jó lesz a végeredmény.

Image

Image

Image

Közben végeztem egy kis próbát a nem ritkán nagyon durva öntött felületek imitálására, de esélyes, hogy ez már a durvának is túl durva...

Image

Talán ha valamivel finoman átcsiszolnám... Vélemények ?

liverpool

Post by liverpool »

Szépek a varratok. Miliput? Az öntvény túl durva szerintem is a blende esetében. De ha átcsiszolod jó lesz. Mondjuk ilyen íves dolgot nehéz csiszolni mert óhatatlanul is jobban leszedi bizonyos helyeken.

Czefi

Post by Czefi »

Igen, az íves dolog szerintem is plusz probléma ilyen esetben. Szerencsére van próbaalkatrész dögivel, amin lehet próbálgatni. Durva, de nem sokat kell visszavenni belőle, talán hülyén hangzik, de megpróbálom konyhai szivaccsal, az felveszi az ívet, és nem kap nagyon bele.

Krafter

Post by Krafter »

Nagyon jó téma, figyelemmel fogom kísérni. Főleg, hogy én is tervezem a típus elkészítését, bár 72-ben és német zsákmányként a háborúból. :rolleyes:
Hajrá! :)
A blende szerintem is túl durva jelen állapotában.

Czefi

Post by Czefi »

A blendén még dolgozok, amúgy valahonnan előkerült revell plastoval csináltam. A teszten a 85mm-es löveghez való blende van, a makettre valón azért nem mernék így kísérletezni :D Német zsákmányból a Danzigi zöld-sárgát csinálnád ? Ha igen, volt belőle egy szép 1:72-es most mosonshown, meg a Peko könyvbe is van benne róla fotó.

Post Reply

Return to “Munkaasztal – Harcjárművek ”