North America B-25J 1/72 Hasegawa

Építés alatt álló makettek fóruma
Kormos Peter
Kapcsolat:

North America B-25J 1/72 Hasegawa

Hozzászólás Szerző: Kormos Peter » 2019.10.12. 08:25

Sziasztok!

Régóta volt már a bakancslistámon egy B-25 -ös és 2014 augusztusban, nyaraláson vettem elõ a makettet. Mivel lassan festéskész állapotba kerül, elkezdem felrakni a régi építésközbeni képeimet...

'14 -ben csak annyi volt a célom, hogy fotók alapján beszegecseljem a makett külsejét és érdemben évekig hozzá sem nyúltam a maketthez.

Kép

A Revell makettet vettem meg, ami a Hasegawa makett átcsomagolása.
Csak hogy ne legyen egyszerű az életem - ebbõl a készletből csak lemezes orrú gépet lehet készíteni, én meg bombázót szeretnék építeni. Így kértem egy bombázó orrot Bigi Palitól, és gipsszel és Alteco A+B gyurmával készítettem róla egy másolatot. Az üveg alkatrészt nem tudtam lemásolni, ahhoz a Squadron vákuumos kabintetejét terveztem felhasználni.

Kép

Amíg az új projekt kezdéskor benne volt a kezemben a bugi, kifúrtam a légbeömlõt...

Kép

... és a fõfutó felnijén a szellõzõnyílásokat.

Kép

A szárny kilépõélének elvékonyítását az alkatrészek belsejének elscsiszolásával végeztem.

Kép

Futószár egyenesbevezetõjét kikönnyítettem.

Kép

Folyt. köv.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kormos Peter 2019.10.13. 05:40-kor.

Sokolka

Re: North America B-25 1/72 Hasegawa

Hozzászólás Szerző: Sokolka » 2019.10.12. 22:10

Nagyon izgalmas téma :) ! J-re, vagy PBJ-re alakítod vissza?

ez ugyan H, de a rátét lemez meg a szárnytő ugyan olyan.
Kép

Kormos Peter
Kapcsolat:

Re: North America B-25 1/72 Hasegawa

Hozzászólás Szerző: Kormos Peter » 2019.10.13. 06:00

Köszi!

J lesz, ilyen törzsoldal géppuskák nélkül.

Kferro

Re: North America B-25J 1/72 Hasegawa

Hozzászólás Szerző: Kferro » 2019.10.13. 18:36

Hujjujuj!!! Eddig csodás építés! Izgatottan várom a folytatást!

Uly

Hozzászólás Szerző: Uly » 2019.10.13. 22:04

Hajrá! Követlek! 😀

Kormos Peter
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Kormos Peter » 2019.10.16. 03:48

Sziasztok!

Sármány Zoli talán itt már írta a saját építésénél, hogy ugyan nagyon szép a Hasegawa makett, de a kabinban elfelejtették kidolgozni az oldalfalakat. Nem akartam erre feljavítót használni, így scratcheltem:

Kép

Kép

Kép

Ezután lefestettem a kabint és összeragasztottam a sárkányt. Ezután megfeneklett a projekt, főleg amiatt, hogy csak nem sikerült egy korrekt orr-részt összehoznom. Pár hete vettem észre, hogy az egyébként gyönyörű vákuumos Squadron orr egyáltalán nem illeszkedik a Hasegawa alkatrészéhez, pedig a doboza szerint ahhoz készült... :(

Szolíd 1,5 év után úgy dönöttem, hogy veszek még egy makettet és egyszerre fejezem be a kettőt.

Az első makettnél a törzsbe külön beragasztandó elemeket (pl. bombatér ajtók) belülről megerősítettem műanyag lapokkal, de ezek nem tartottak eléggé és szegecseléskor sorra elpattantak a ragasztások, tömítések. Elõzõbõl tanulva a 2. makettnél a törzsfélbe ragaztott részeket Alteco A+B kétkomponensû tömítõvel erõsítettem meg.

Kép

A motorburkolat alkatrészeinél az öntőcsonkok eltakarítása a szűk hely miatt elég nehézkes volt.

Kép

A 2. makett egy háború után változat lesz, ami miatt több helyen is át kell alakítani a makettet.

Az egyik ilyen pont a motor. A háború utáni gépeknél más karburátort kaptak a motorok. Ezért a fenti levegőbeömlő formája teljesen más volt, így azt a kopoltyúkat tartalmazó alkatrészekről lefűrészeltem.

Kép

Az egyesítet felső kipufogók a motorok oldalán 1-1 új, nagy kipufogócsonkon keresztül mentek át a kopoltyúkon. Ezeknek furata a fenti képen látszik.

A felső hengerekhez tartozó kipufogókat egyesítették, így a fölösleges kipufogóburkolatok helyét tömítettem a burkolatokon.

Kép

Végül a fõfutó felnijeit a korábbiakhoz hasonlóan kikönnyítettem és az alkartészek összeragasztása után a gumimintázatot újra karcoltam, mert a gyári nekem túl sekély volt. Ehhez Z63 féle karcolótűt használtam.

Kép

Másik háború utáni eltérés volt, hogy ezeken a gépeken (TB-25) nem volt már torony lőállás. Ezt műanyag lappal eltömítettem, majd tömítettem, összecsiszoltam az egészet a törzs többi részével.

Folyt. köv.

Kató

Hozzászólás Szerző: Kató » 2019.10.16. 07:27

Izgalmas , főként a háború utáni verzió . A minőség a megszokott magas színvonalú . Figyelek ! :cool:

Kormos Peter
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Kormos Peter » 2019.10.16. 19:42

Sziasztok!

Következõ lépés a szegecselés volt, de elõtte tömítenem kellett a függõlegesen egy nemlétezõ panelvonalat.

Kép

Az egy hét ráment a szárnyak szegecselésére, itt még nemlétezõ panelvonalat is tömíteni kellett.

Kép

A törzs szegecselés gyorsabban ment mint a szárnyé, de itt megint megkínlódtam a szerintem rossz helyen levõ panelvonalakkal. A panelvonalakat egyébként finoman megmélyítettem alapozás elõtt, mert nekem nem tûntek elég markánsnak.

Kép

Végül a motorgondolák szegecselése is elkészült... ezzel a makett teljes szegecselése is végleges. :)

Kép

A második gépnél a kabin pótpáncél nem volt már a helyén, így azt le kellett fûrészelni a törzsfelekrõl majd csiszolni, tömíteni a helyét. Felsõ felén a törzsnek elég vékony marad a mûanyag, hiába erõsítgettem belülrõl az egészet, szegecseléskor el-el pattant a ragasztás a jobb törzsfélnél... :(

Kép

A szárnyak összeragasztása után az illeszkedési vonalakat tömítettem majd a kilépõéleket elvékonyítottam. A gondolák végén az illeszkedés nem a legjobb, itt elég nehéz volt a kis méret miatt a tömítés, összecsiszolása a felületeknek.

Kép

Kormos Peter
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Kormos Peter » 2019.10.16. 23:14

A kész kabin és törzsbelsõje a háború utáni gépnek. Ebbe Part maratás került, mert a vett maketthez járt ez is.
Nyomoztam, hogy a háború utáni gépeknél a bombázók kabinját is feketére festették-e, de nem kaptam erre választ, így ennek is a belseje interior green lett.

Az éleket túlzottan kiemeltem sárgával; egyébként a részleteket nem nagyon festettem mert a zárt kabin, üvegen keresztül nem sok fog ezekbõl látszódni...

Kép

Kép

Kép

És a két makett egymás mellett. Végre - 1 évvel ezelőtt - mindkettõ ugyanabban a fázisban van.

Kép

A ragasztó kellõ ideig történõ száradása után ekezdtem összecsiszolni, tömíteni az illeszkedési vonalakat.

Kép

Eddig elég sok szenvedésem és sikertelen kísérletezésem volt az orr-résszel, így nem füllött a fogam ennek a résznek az elkészítéséhez. Az SBS-es fiúk segítettek a feljavított gyári alkatrész lemásolásban, így pár hét újabb erõgyûjtés után felragasztottam az orr teknõjét mindkét makettre.

Kép

Hosszú kihagyás és újabb erõgyûjtés után elkezdtem átalakítani a felsõ levegõbeömlõket a háború utáni gépnél.

Kép

Amikor a feledékenység párosul a rutinnal: a géptörzsön nyílás vágása a balanszsúly utólagos beragasztásához ...

Kép

majd a felsõ levegõbeömlõ formázása - több körös tömítés-csiszolás-Sufracerezés-csiszolás - is elkészült.

Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kormos Peter 2019.10.18. 00:20-kor.

Kferro

Hozzászólás Szerző: Kferro » 2019.10.17. 19:01

Továbbra is izgalmas építés, élvezet a fotókat nézni.
Azért a szegecselt, tömített makettből való kivágás látványába belesajdul az ember szíve...

Válasz küldése

Vissza: “Munkaasztal – Repülő”