P-47D Tamiya 1:48

Építés alatt álló makettek fóruma
Kormos Peter
Kapcsolat:

P-47D Tamiya 1:48

Hozzászólás Szerző: Kormos Peter »

Sziasztok!

Most hogy a B-17-es elkészült és a Fw190 olyan stádiumban van, hogy bizonyos dolgaival nem tudok haladni és várnom kell, elővettem a következő makett(ek)et a "csőben". Ez a 48-as, Tamiya késhátú P-47-es lesz... egyszerre kettő.
Nagyjából 9 éve úgy döntöttem hogy lenullázom az dobozban lévő (építetlen) makettjeimet, nem veszek újakat (ez alól lett kivétel a tavaly megépített 72-es A-36 Mustangom :? ) és elkezdem megépíteni az otthon levőket a legsz@rabbtól a legjobbig haladva. Mostanra 5 db maradt, ebből most kettő épül itt.
Úgy gondoltam hogy az újszerszámos Tamiya makett garantálja majd hogy 100%-ban örömmakettezés várjon rám. Sajnos ennek ellentettjét már az "elején" elszenvedtem, de erről majd később...

A makett építését 2016-ban kezdtem meg. Elõször a külső felületen található pár beszívódást eltömítettem majd a külsõ felületek teljes szegecselésével folytattam.

A féklap belsõ oldalán van egy-egy kis lépcsõ, ami az eredeti alkatrészen nem volt meg. Így jöhetett a kifogyhatatlan sztirollap forrás, és feltöltöttem a lépcsõt. :)

Kép

A futómûakna is kapott egy kis szegecset.

Kép

A kész szegecselése a felületeknek.

Kép

Kép

Kép

Kép

A történet tudatosan itt megállt 2016-ban. Akkora elég sok megkezdett makettem volt már, és úgy döntöttem, hogy a megkezdetteket sorban befejezem és csak akkor folytatom a P-47-eseket ha már csak 1 vagy 2 maradt építés alatt. Mostanra elértem a célom, mert csak a Fw190-esem van félkész, így a holtidőkben előveszem és haladok ezekkel is.

Amikor pár hete elővettem az alkatrészeket és megnyugvással nézegettem a szegecselt alkatrészeket fedeztem fel hogy az egyik törzsfél nagyon durván eldeformálódott. A nyomok alapján koncentrált hő érte, pl. lámpa vagy nyáron a napsugárzás, de el nem tudom hol és hogy történhetett. Ilyennel nem találkoztam az elmúlt 30 év makettezése során, amikor legutoljára gyerekként a soha meg nem épülő A-10-esemhez kezdtem el télen megszárítani a MK82-eseket a gázkonvektoron és pár óra alatt szépen kilflire deformálódtak. :(

Több óra fusztrált nyomorgatás és helyreigazítási kísérlet után feladtam. Ekkorra már két helyen el is tört a törzsfél. Ugyan sokkal jobban már, de ekkor még így nézett ki az alkatrész:

Kép

Nagy szerencsémre Sármány Zoli barátom a segítségemre jött és felajánlotta az elhagyott makettjének alkatrészét.
Miután megkönnyebbültem és pár napot még összeszedtem magam az elsõ lépés a vastag alkatrészek elvékonyítása volt.

Kép

A kilépõéleket eddig csiszolópapírral vékonyítottam el, most nekiestem csiszológéppel, majd a nagyolás után jött a körömcsiszoló lap. Pikk-pakk megvolt az egész...

Kép

Kép

Azt hittem hogy a makettnél minden tökéletesen részletes lesz, de a gumiabroncsok mintázata nem volt elég határozott, így azt újrakarcoltam.

Kép

Most itt tartok, folyt. köv...
Üdv:
Peti

Épülő makettjeim:
Kép
Kató

Re: P-47D Tamiya 1:48

Hozzászólás Szerző: Kató »

Én is a hétvégén kezdtem el építeni az Academy 72-es magas hátú P-47-esét . Nagyon figyelek !
gyurci

Hozzászólás Szerző: gyurci »

Na! Má megen kezdi!
Kormos Peter
Kapcsolat:

Mindkét makettet minimális feljavítással szeretném elkészíteni. A makettekhez vettem anno egy Eduard maratást, műgyanta kerekeket és a törzsbelső oldalára 2-2 kis műgyanta feljavítót a kiömlők belsejére. Ezeken kívül komoly dolgokat nem tervezek... kivétel egyet, de erről majd később! :lol:

Egy újabb kiábrándító részlete a makettnek a futóakna. Amint látszik, a futóakna környékét "kitapétázták" kilökőtüske nyomokkal(?), és sajnos került belőlük jópár a futóakna látható részére is. :( Ezeket 3 réteg Surfacerrel (cseppel) próbáltam eltüntetni.

Kép

Ezután festékszóróval még vittem fel Surfacert, majd hígítós ecsettel próbáltam az egészet egybemosni. A végeredmény nem tökéletes, de jobb mintha nem csináltam volna semmit velük.
Hasonló "élvezetek" vártak a futószáraknál és az összes(!) futómű borítólemezeken (farokfutóénál is) is.

Kép
Üdv:
Peti

Épülő makettjeim:
Kép
Kormos Peter
Kapcsolat:

A gyújtáskoszorú elkészült. Gyárilag ez hiányzik a makettből, csak az íves rész van ráöntve a motorra.

Kép
Üdv:
Peti

Épülő makettjeim:
Kép
Uly

Hozzászólás Szerző: Uly »

Peti nem semmi, amit művelsz egy tamiya makettel. :)
Festésekről elárulsz valamit. Esetleg fotó, hogy milyen lesz?
Kormos Peter
Kapcsolat:

Uly írta: 2021.07.04. 16:51 Peti nem semmi, amit művelsz egy tamiya makettel. :)
Festésekről elárulsz valamit. Esetleg fotó, hogy milyen lesz?
Köszi Uly!

"Raid hot mama" és a "The bug" lesznek, mindkettő olive drab + NG gépek lesznek. Ez a kettő elég híres gép, a neten van róluk fotó, grafika. Pechemre ugyanabból a századból. De az orrgrafika alapján választottam a két gépet, majd festésnél próbálom valahogy megkülönböztetni a kettőt.

A makett egyébként kicsit már haladt előre, csak mostanában sok a munkám és nem volt lelki erőm frissíteni a fórumot.
Üdv:
Peti

Épülő makettjeim:
Kép
Válasz küldése

Vissza: “Munkaasztal – Repülő”