Elefant, Ssyms 80t - 1/72 - Dragon, T-Model

Készülő harcjárműmakettek.

Moderátor: Rumcajsz

m7priests

Re: Elefant, Ssyms 80t - 1/72 - Dragon, T-Model

Hozzászólás Szerző: m7priests »

Amiről Sokolka ír, az az alegység jelzés, én viszont a sorozatszámról írtam, ami a motorháztető lehajló két oldalára került/szokott felkerülni. Azokat nagyritkán festették újra, ha lekopott, eltűnt. Persze van rá példa, hogy de. Shermanok esetében ez bluedrab színnel történt minden esetben. Puhatestűeknél nem tudom, hogy milyen színt használtak, nem kutattam a témában. Ezeket fehérrel vagy más színnel újra festhették a háború során, tehát lehetséges nem bluedrab színű sorozatszám is.
Varga István
Up the Irons!
"-Te, Franco nem frankó!
-Hát akkó ki?"
McFrost

Hozzászólás Szerző: McFrost »

m7priests írta: 2021.01.21. 19:39 Amiről Sokolka ír, az az alegység jelzés, én viszont a sorozatszámról írtam, ami a motorháztető lehajló két oldalára került/szokott felkerülni. Azokat nagyritkán festették újra, ha lekopott, eltűnt. Persze van rá példa, hogy de. Shermanok esetében ez bluedrab színnel történt minden esetben. Puhatestűeknél nem tudom, hogy milyen színt használtak, nem kutattam a témában. Ezeket fehérrel vagy más színnel újra festhették a háború során, tehát lehetséges nem bluedrab színű sorozatszám is.
Amit adtam újságot, az tele van Jeep-el, ott nincs valami? Már nem elméxem.
Tibai Pista, azaz Doug O'Riordan alias Mason ügynök
m7priests

McFrost írta: 2021.01.21. 19:43 Amit adtam újságot, az tele van Jeep-el, ott nincs valami? Már nem elméxem.
Abban is van biztos, meg a Concord kiadványomban, ami sok-sok oldalon keresztül mutatja a mindenféle jeepeket, a mindenféle hadszíntereken, a mindenféle időben. Csak nem álltam neki átnyálazni.....
Varga István
Up the Irons!
"-Te, Franco nem frankó!
-Hát akkó ki?"
m7priests

Sorozatszám/lajstromszám ügyben:
Hadsereg és légierő járművein U.S.A. vagy U.S.ARMY nyitja, kötőjel majd W (az 1942-ig gyártottaknál) aztán jön a számsor, aminek az első vagy első két tagja a járműkategóriára utal, úgymint:
0-pótkocsi
00-műszakimentő
1-személygépkocsi
2-tehergk
20-Jeep és autóbusz
stb, stb, stb....nem írom le végig.
A kezdő számjegyek után pedig az államigazgatás által kiosztott számsor következett. Ez így együtt minden járművet végigkísért a leselejtezéséig vagy elvesztéséig, megsemmisüléséig.
Csatolmányok
1280px-These_soldiers_go_up_in_the_air_to_prove_that_the_Army's_new_quarter_ton_truck_can_take_it._-_NARA_-_195336.jpg
1280px-These_soldiers_go_up_in_the_air_to_prove_that_the_Army's_new_quarter_ton_truck_can_take_it._-_NARA_-_195336.jpg (262.46 KiB) Megtekintve 745 alkalommal
1280px-Covered_Willy's_jeep_Wings_Over_Wine_Country_2007.JPG
1280px-Covered_Willy's_jeep_Wings_Over_Wine_Country_2007.JPG (525.58 KiB) Megtekintve 745 alkalommal
Varga István
Up the Irons!
"-Te, Franco nem frankó!
-Hát akkó ki?"
m7priests

Nos, a Concord 7058 Jeepről szóló kötetében, az ide vonatkozó részben (1944 Olaszhon) kb fele-fele az arány a van alegységjelzés vagy nincs alaegységjelzés ügyben, a lajstromszám pedig kb 1/3 : 2/3 az arány, a 2/3 a látható lajstromszámra vonatkozik. Magyarul, ha semmilyen számsort nem teszel rá, az is megfelelhet, de mindenképp nyomna a latban, ha lenne rajta. Csillag szinte minden járművön látható, ha másként nem akkor ponyvadarabon, ami rá van terítve a motorháztetőre. Az Olasz hadszíntéren nem csak a fehér szaggatott körben elhelyezett csillag látható, hanem a sima csillag és a vékony sárga, folyamatos kör által ölelt fehér csillag is. Ez az a hadszíntér ahol még láthatók az afrikai vagy szicíliai hadszíntérről idáig eljutó járművek az ottani felfestéssel és vannak az újabb rendelkezéseknek megfelelő felfestések is.
Varga István
Up the Irons!
"-Te, Franco nem frankó!
-Hát akkó ki?"
McFrost

Kösz, hogy megnézted!
Krafter

Hozzászólás Szerző: Krafter »

Köszi, hogy ilyen alaposan kitárgyaltátok!
Mindenképpen kap a Jeep alakulatjelzést és csillagokat is. Az archív képen nem látom továbbra sem a motorháztető oldalán a számsort, így az viszont nem lesz rajta, de akkor ez nem is a valóságtól elrugaszkodott dolog lenne.
Lassan alakul egyébként a makett is, teszek majd fel képeket hamarosan.
m7priests

Az úttörő ott segít, ahol tud. :D Ha még ez mondd valamit valakinek.....
A fotód alapján csak csillagok láthatók rajta, azok is normál, folyamatos kör által határolva. A motorháztetőn és a oldalán hátul. A másik oldalon is van ilyen valószínűleg. A szicíliai partraszállás előtt (1943 július 10.-én) került ki az a rendelet, ami körrel keretezett csillagot írt elő, a sajátgép felismerés érdekében, mindezt sárgával festve. Persze nem mindig akadt sárga, ezért a fehér is elterjedt. A Jeepeken, teherautókon és félláncosokon, a motorháztetőn látható narancs vagy okker alapon lévő körrel határolt csillag is látható, melyen az extra szín a harci gázra reagáló festék volt, hogy előre jelezze, ha a németek esetleg bevetnének ilyesmit. (persze mire elváltozik a festék színe, már be is lélegezték a járműben ülők...) 1943-ban került ki még a szaggatott körrel határolt csillag felfestésére vonatkozó szabályzat, de Normandia után már teljes a kavalkád ebben a kérdésben.
A kosz takarhatja az alegységjelzést, de egyébként is: ha EZEN nincs, miért ne lehetne AZ egy másik jármű? Azon meg van. Ahogy neked tetszik, szabadon választott!
Csatolmányok
1b43a80b8c9dcdd11d4e0c7acc3f99e.jpg
1b43a80b8c9dcdd11d4e0c7acc3f99e.jpg (56.96 KiB) Megtekintve 670 alkalommal
Varga István
Up the Irons!
"-Te, Franco nem frankó!
-Hát akkó ki?"
Krafter

Hozzászólás Szerző: Krafter »

Köszi a kiegészítést! Meglátom milyen matricát sikerül szerezni. Még egy a képhez. Jól látom, hogy hátul a keretre fel van csavarva a ponyva? Izgatja a fantáziámat napok óta, hogy megcsináljam, de még nem döntöttem el.
Egyébként majdnem késznek ítélem a Jeep építését. A végére egészen jól összeállt, de nem volt az a klasszikus örömmakettezés, sőt... Lehetne még részletezni, még két dolog van a fejemben, ami lemaradt, mást nem tervezek. A pótkerék tartón két kis bütyök (ezek rajta is voltak, csak annyit forgattam, amíg a kerekeket felraktam a fotó kedvéért, hogy közben letörtek), és a kanna tartója felett egy téglalap alakú, szintén a kanna rögzítésére szolgáló fém alkatrész.
Plusz egy kép a pőrekocsi festéséről. Alap German Grey a Tamiya-tól, majd AK chipping fluid, és az alapszín fehérrel világosított verziója. Gondolkodom még egy rétegen, de lehet, hogy elég lesz így. Még nézegetem majd. Elgondolásom szerint még sokat fog tompulni az átmosások, befolyatás, ésatöbbiek során.
Csatolmányok
IMG_20210126_225419.jpg
IMG_20210126_225419.jpg (215.47 KiB) Megtekintve 663 alkalommal
5.jpg
5.jpg (363.98 KiB) Megtekintve 663 alkalommal
4.jpg
4.jpg (249.96 KiB) Megtekintve 663 alkalommal
3.jpg
3.jpg (143.83 KiB) Megtekintve 663 alkalommal
2.jpg
2.jpg (169.75 KiB) Megtekintve 663 alkalommal
1.jpg
1.jpg (174.44 KiB) Megtekintve 663 alkalommal
McFrost

A Jeep látványos, a vagon deszkázása nem tetszik, púposnak látom.
Válasz küldése

Vissza: “Munkaasztal – Harcjárművek ”